hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Google News

“Sivas Kazanacak”

Son Güncelleme :

24 Nisan 2019 - 16:57

“Sivas Kazanacak”

İlimizde faaliyet gösteren ve Sivas’ımızın değerlerinden bir tanesi olan TÜDEMSAŞ tarafından üretilen 150 milli ve yerli yük vagonunun, Bakü-Tiflis Kars (BTK) Demiryolu Hattı’nda şu anda yük taşıdığını dile getiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, vagon üretimi noktasında Azerbaycan ile ortak bir çalışmaya girileceğini söyledi.

“TÜDEMSAŞ’ın Ürettiği Vagonlar Demiryolu Hattı’nda Yük Taşıyor”

Azerbaycan ve Türkiye olarak Azerbaycan’da imalathane kurup bu hatta işletilecek yük vagonlarının ortak olarak üretilmesi konusunun projelendirildiğini kaydeden Bakan Turhan, imalat yapılacak fabrika sahalarının kurulumuyla ilgili teknik desteği Türkiye’nin sağlayacağını dile getirdi. Kurulacak fabrikada kullanılacak makine teçhizatının da Türkiye’den sağlanacağının altını çizen Bakan Turhan, şu anda söz konusu çalışmanın proje aşamasında olduğunu vurguladı.

“600 VAGONA İHTİYACI OLDUĞU BELİRTİLDİ”

Türkiye-Azerbaycan arasında işletilebilecek vagonların TÜDEMSAŞ tarafından üretilmesi amacıyla da çalışmaların başlatıldığını anlatan Bakan Turhan, “Bu kapsamda Azeri dostlarımızdan bir adet EA tipi vagon alınarak Türkiye’ye getirildi ve TÜDEMSAŞ tarafından yeni vagon projelendirildi. İki adet prototip üretilmesi planlanmış ve 2019 yılı içinde tamamlanması planıyla çalışmalara da başlandı. Azerbaycan’ın 600 vagona ihtiyacı olduğu belirtildi” diye konuştu.

“SİVAS’IMIZ KAZANACAK”

İki ülke arasında işletilebilecek vagonların TÜDEMSAŞ tarafından üretilmesi noktasında başlatılan çalışmaların Sivas açısından önemli olduğunu ifade eden AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu, “Azerbaycan’dan ülkemize getirilen EA tipi vagon üzerinden yola çıkılarak TÜDEMSAŞ’ımız tarafından yeni vagon projelendirildi. Bu yıl içerisinde iki adet prototipinin üretilmesi planlanıyor. Bu gelişme demiryolu sanayisinde birçok ilki başarmış olan TÜDEMSAŞ ve Sivas ekonomisi için büyük önem arz etmektedir.

Sivas’ın öncü şirketleri arasında yer alan ve dünya standartlarında, gelişen teknolojiye uygun kalitede ekonomik vagon üretimi yaparak ülke ekonomisine katkı sunan TÜDEMSAŞ’ımızın üretim kapasitesinin artırılmasında önemli bir adım olan bu gelişmenin hayata geçirilmesinde emeği geçen başta Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Cahit Turhan olmak üzere Milletvekillerimiz İsmet Yılmaz, Habip Soluk ve Semiha Ekinci’ye teşekkür ediyorum. TÜDEMSAŞ’ımız üretmeye devam ettikçe Sivas’ımız kazanacak” dedi.

Büyük Sivas Haber
YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol