SON DAKİKA

Büyük Sivas Haber, Haberler, Haberleri, SivasHaber, SıvasHaber, Sıvas, Son Dakika
Cemil Duymaz

Değişim Sivas’ı Değiştirir Mi?

Değişim Sivas’ı Değiştirir Mi?
Bu haber 06 Haziran 2017 - 11:38 'de eklendi

Cemil Duymaz’ın 6 Haziran 2017 tarihli ” Değişim Sivas’ı Değiştirir Mi? ” köşe yazısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta partisinin dokunulmaz ve eleştirilemez algısını “Ak Parti’de metal eskimesi görüyorum.” diyerek yerle bir etti. Gerçi bizim “eleştiri” anlayışımız “hakaret etmek” şeklinde anlaşıldığı için ne ana muhalefet bu konuda sınıfı geçebiliyor ne de kalem sahibi birçok insan. Eleştirinin kendine getirici yönünü atlayan iktidar partisine mensup insanlar da olabiliyor kimi zaman. Doğruyla yaşamayı unutanlar ve çevresine “yalaka akbabaları” alanlara doğruyu anlatmak deveye hendek atlatmaktan daha zor. Güç zehirlenmesi yaşayanları fark eden Cumhurbaşkanı’nın bu eleştirisi teşkilatlarda ve partide bir tokat etkisi oluşturdu. Aslında Erdoğan partililere “şefkat tokadı” ile yaklaştı. 180 günlük planlamayla birlikte partinin a’dan z’ye yaşayacağı değişim yola kiminle devam edilecek sorusunu gündeme getiriyor.

Değişim Sivas’ı Değiştirir Mi?

Bakanlar kurulu bu değişimin startı olacak kuşkusuz. Sonra sıra teşkilatlara ve belediye başkanlarına gelecek. Bu değişimin zorunlu olduğu konusunda konuştuğum isimler hem fikir. Hatta Erdoğan’ın bu hamlesini şöyle değerlendirmek doğru olacak kanımca : Ak Parti ülkenin yönetiminde her zaman var olmak istiyor. Ama bunu yaparken de Erdoğan’ın siyasi kültürünü diğer nesillere aktarmak ve bu çalışma disiplinine alıştırmak lazım. Bunun için de partinin merkez yönetimi dahil olmak üzere bütün noktalarında gençlere ağırlık vermek gerekiyor. Yani “Erdoğan’sız Ak Parti çöker” tezi taze kanların heyecanıyla boşa çıkacak. İşte bu noktada deneyimli isimlerle genç isimlerin harmanlanması hizmette ve iktidarda devamlılığı sağlayabilir. Çünkü ülke son 15 yılda önemli gelişim ve mesafe kat etse de en önemli eşik 2023. Yani Gezi Olayları da, 15 Temmuz kalkışması da Türkiye’nin 2023 eşiğini geçmesine engel olmak içindi. Ama bunu planlayanlar hem Erdoğan’ı hem de Erdoğan’ın peşinden canları pahasına koşanları hesap edemedikleri için çuvalladılar. Yani yapılacak her hamle ülkeyi ya ileriye taşıyacak ya da çok daha geriye götürecek. Bu nedenle Ankara çok titiz bir çalışma yapıyor. Kılı kırk yararak, bir değil bin kere düşünerek adımlarını hesap ediyor ve stratejiyi buna göre belirliyor. Haliyle bütün il teşkilatları nasıl bir sonucun çıkacağını merak ediyor. Çünkü bu sonuç onları ya koltukta tutacak ya da koltuktan düşürecek!

Halkın nabzı bu planlamanın en önemli kalemini oluşturuyor. Son dönemlerde ki seçimlerde anket şirketleri başarısız olsa da seçim harici konularda ki anketler yani talep ağırlıklı cevaplar yol haritalarının belirlenmesine ciddi katkı sağlıyor. Sivas’ ta da SİSAM (Sivas Sosyal Araştırma Merkezi) bir anket düzenlemiş, haberi okumuşsunuzdur. 1.437 kişiyle yapılan bu ankette teşkilatlar değişmeli mi sorusuna “evet” diyenler 3 ismi il teşkilatının başında görmek istediklerini söylemişler. Bu isimler Murat Toraman, Hakan Akkaş ve Burhanettin Kuru. Ben bu isimlere mevcut il Başkanı Ziya Şahin, Ak Parti Sivas Kadın Kolları başkanı Semiha ekinci ve Mkyk üyesi seçilen Şadiye Öztürk’ün de eklenmesi gerektiğini düşünüyorum.Kim bilir belki bu isimler de ankette çıkmıştır ama anketlerdeki gizlilik haliyle elimizde net isimlerin ve rakamların olmamasına neden oluyor.Elimde rakamlar yok ama gözlemlerle bu isimlerin analizini yapmak istiyorum.

1-ŞADİYE ÖZTÜRK:  Kadın kolları başkanı olarak başarılı bir dönem geçirdi. Hırslı bir yapısı var ve çalışkan biri. 7 Haziran seçimlerinde Ak Parti’den aday adayı oldu ama listede kendine yer bulamadı. Çalışkan olması ve doğru hamleler yapması onu Ak Parti Mkyk üyesi yaptı. Değişim sürecinde il başkanı olabilecek isimlerden bir tanesi. Her ne kadar bu ihtimal az olsa da Öztürk kendisine verilen her görevi en iyi şekilde yerine getirmek için çalışacak biri. Ben 2019 milletvekili seçimlerinde yeniden aday adayı olacağını düşünüyorum.

2-SEMİHA EKİNCİ: Ak Parti Sivas Kadın Kolları başkanı olarak görev yapıyor halen. Parti yöneticisinden ziyade bir abla edasıyla her insanla rahat iletişime geçiyor ve herkesin derdine çare olmaya çalışıyor. 24 saatin tamamını iyi değerlendiren ve sürekli sahada olan birisi. Teşkilatı ayakta tutan ve kadınları organize ederek her kesime dokunan bir yapısı var. İl başkanı olursa iyi bir planlamayla partiyi daha da ileriye taşıyabilir. 2019 milletvekili seçimlerinde ismini aday listesinde görmek beni şaşırtmaz.

3-BURHANETTİN KURU: İl başkanı olduğu dönemde partiye ciddi oranda üye kazandırdı. İnsanlarla iletişimi oldukça başarılı. Kapısı herkese sonuna kadar açık. Kapalı kapılar ardında iş çevirmiyor ve muhatabına karşı net bir tavrı var. Tam bir görev adamı. Hangi görev verilirse en iyisini yapmaya çalışıyor. Yeniden il başkanı olursa teşkilatı terletecek isimlerden bir tanesi. 2019’un bu kez listeye girmesi muhtemel milletvekili adaylarından olduğunu da belirtmek lazım.

4-HAKAN AKKAŞ: İl başkanı olarak geçmişte görev yaptı. Ak Parti’nin Sivas’ta kitle partisi olmasında ve oyunu artırmasında ciddi emeği var. 7 Haziran seçimlerinde listede 5. sırada yer buldu ama seçilemedi.Herkesin tanıdığı ve sevdiği isimlerden bir tanesi. İkili ilişkilerinde ve hitap konusunda oldukça başarılı. Değişim sürecinde yeniden il başkanı olabilir. Milletvekili seçimlerinde yeniden listeye girebilir ve bu kez kendine daha üst sıralarda yer bulabilir.

5-MURAT  TORAMAN: Gençlik kollarında başarılı çalışmalar yaptı. İyi bir organizatör. Seveni kadar sevmeyeni var. Ama kendini sevmeyenlerle iletişime geçip onları kazanabilme gibi bir artısı var. Doğruları söylemekten çekinmeyen birisi. Partinin başarılı olması için projeleri olan ve sözünü muhaliflere dinleten bir yapısı var. Eğer belediye başkanında bir değişim ihtimali varsa gündeme gelecek isimlerden bir tanesi. İl başkanlığı görevi verilirse de yine teşkilatını yoracak isim. 2019 milletvekilliğinde ismini genç ve dinamik olduğu için görebiliriz.

6-ZİYA ŞAHİN: Mevcut il başkanı. Görevde olduğu süreçte 1 belediye başkanlığı, 2 milletvekili seçimi ve 1 referandum seçimi yaşadı. 7 Haziran seçimlerinde 3 milletvekili kazanıldı ve bu Ak Parti için kayıptı. 1 Kasım seçimlerinde yeniden 4 vekillik kazanıldı ve koltuğunu korudu. Referandum da ise her ne kadar Sivas %71 oy ile “evet” dese de bu rakamda diğer partilerin katkısı ne kadar bilinmediği için “başarı” konusunda tereddütler var. Yerini bir başkasına devredebilir ama 2019’da milletvekili adayı olur mu pek emin olamıyorum. Belediye başkanlığında ismi çok az telaffuz edilen isimlerden biri.

Bu listeye başka isimlerde eklenebilir kuşkusuz. Hatta bu liste tamamen çöpe atılıp sürpriz isimlerde gündeme gelebilir. Ancak bildiğim şey Ak Parti’nin başarısızlığa tahammülü olmadığı. Daha doğrusu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çalışmayan ve hizmet etmeyeni sevmediği. Soruların cevabını almaya az kaldı ama oyunun dışında kalacakların kendine soracağı çok soru var ve o cevabı çevrelerinde ki “yalaka akbabalardan” boşuna aramasınlar vesselam.


POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA