Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

“İstihdam paketinin birey ve çocuklara kötülük getirecek”

“İstihdam paketinin birey ve çocuklara kötülük getirecek”
28 Ekim 2020 - 14:48

Uzun süredir gündemde olan istihdam paketinin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ne sunulmasının ardından Türk-İş Başkanlar Kurulu, 81 ilde eş zamanlı olarak basın açıklaması yaptı.

“İstihdam paketinin birey ve çocuklara kötülük getirecek”

İstihdam paketinin birey ve çocuklara kötülük getireceğini savunan Türk-İş İl Temsilcisi ve Yol-İş Sendikası 1 nolu Şube Başkanı Zeki Ekici, paketti sert bir dille eleştirdi.

Meclis’te görüşmeleri devam eden “istihdam paketi” nin işçilerin menfaatine olmadığını da öne süren Ekici, paketin kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvenceleri ile çalışma barışının ortadan kalmasına neden olacağını söyledi.

Ekici, salgın koşullarının da fırsata dönüştürülmek istendiğini vurguladı.

Gerçekleştirilen basın açıklamasına Türk-İş İl Temsilcisi ve Yol- İş Sendikası 1 nolu Şube Başkanı Zeki Ekici, Yol – İş Sendikası 2 nolu Şube Başkanı Eyüp Baran, Tes-İş Sendikası Şube Başkanı Teyfik Güveri, Demiryolu İş Sendikası Şube Başkanı Murat Kütük, Güvenlik-İş Sendikası İl Temsilcisi Ahmet Öztürk, Sağlık-İş Sendikası Temsilcisi Sefer Topçu, Yol İş Sendikası 1 nolu Genel Sekreteri Lütfü Aras, Tez-Koop-İş Sendikası il temsilcisi Uygar Kipel, Koop-İş Temsilcisi Yunus Tulumev ve sendika temsilcileri katıldı.

İstihdam paketinin birey ve çocuklara kötülük getireceğini dile getiren Ekici, istihdam paketinin ve yapılan düzenlemenin uzun vadede bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma oluşturacağını savundu.

Başkan Ekici açıklamalarına şöyle devam etti:

“25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere ‘İstihdam kolaylığı sağlayacağı’ iddia edilen düzenleme, aslında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaştırmasına, kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerinin ve de çalışma barışının ortadan kalkmasına, sendikal yaşamın olmasına neden olacaktır. Salgın koşulları fırsata dönüştürülmek isteniyor. Çalışma hayatını işçiler aleyhine dönüştürmek için çabalayanlara yanıtımız çok açıktır. Yapamayacaksınız yaptırmayacağız. İşçiler salgından dolayı zorla ücretsiz izne çıkarılarak, günlük 39 TL ile yaşamak zorunda bırakılıyor. Sosyal diyaloğun içini boşaltarak iş barışı sağlanamaz. TBMM’de istihdam paketi ‘işçiye ölümü gösterip sıtmaya razı etme’ düzenlemesidir.”

Büyük Sivas Haber

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]