hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Google News

Çizmeyi Giydi, Sivas İçin Terliyor

Son Güncelleme :

08 Mart 2017 - 7:38

Çizmeyi Giydi, Sivas İçin Terliyor

Göreve başladığı ilk gün çizmelerini giyerek okullar bölgesinin sular altında kalan alt yapı sorununa çözüm bulan Vali Davut Gül, Sivas’ın kaderini değiştirecek yeniliklere imzasını atıyor.

Eğitimden sağlığa, ekonomiden kalkınmaya ve Sivas’ın ihtiyacı olan her türlü çalışmaya imza atan Gül, ilçeleri de tek tek ziyaret ederek halkla iç içe oluyor. Halkın dilek, istek ve sorunlarını dinleyen Vali Gül, çözüm için kaymakamlar ve muhtarlarla bir araya gelerek, eğitim, sağlık, spor, alt yapı, kültür, sosyal yardım ve sosyal hizmetler ile her türlü konu ile yakından ilgilenerek kalkınmaya ağırlık veriyor. Koruma ve bakım altında bulunan çocuklarla yakından ilgilenerek eğitim alanında başarılı olmaları için çocukları çeşitli kurslara yönlendiren Gül, yaşlıların da daha iyi ortamlarda hayatını sürdürmesi ve yaşam kalitesini yükseltmek için yeni bir huzurevini de ilimize kazandırıyor.

Tarım alanında genç çiftçilerin KÖY-DES projesi kapsamında desteklendiği Sivas’ta gelecek nesillere daha güzel, daha yeşil daha sağlıklı bir dünya bırakmak için de ağaçlandırmaya önem verilip, binlerce fidan toprakla buluşturuluyor.

Vali Gül, Halkımızı Evinde Ziyaret Ediyor

Halk günleri düzenleyerek kendisiyle görüşmek isteyen tüm vatandaşlarımızla makamında bir araya gelen ve sorunlarını dinleyen Vali Davut Gül, valilik makamına gelemeyen vatandaşlarımızı ise evlerinde ziyaret ediyor.

İstihdam Seferberliği Başlatıldı

Tarihi geçmişi mücadelelerle geçen Türk halkı kalkınmada da atağa geçerek halkın işsizliğine çözüm bulmak, istihdamı artırmak, refah seviyesini yükseltmek için her türlü gayreti gösterme çabası içinde olduğunu Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına Anadolu’nun bu yiğit şehrinden cevap vermiş, kalkınma yolunda gayretini tüm Türkiye’ye duyurmuştur. Bu kapsamda İlimizde 15 bin kişiye iş imkânı sağlanacağını dile getiren Vali Gül, “Bu seferberlik ile ülke genelinde 2 milyon kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor. Bu anlamda Sivas’ın potansiyeli çok fazla, bizde Sivas genelinde 15 bin kişinin istihdam edilmesi için çalışmalara başladık. Özellikle inşaat sektörünün canlanmasıyla birlikte, kamudaki İş-Kur ve özel sektöre alınacak personellerle işsizliğe çözüm üretmeye çalışacağız. İstihdam seferberliği ile devletimizin işletmelere büyük ölçüde destekleri olacak. Her işletmemiz, bir ve ya iki personel almış olsa ilimizde ciddi bir istihdam oluşturulmuş olacak.” diye konuştu.

Vali Davut Gül’ün göreve geldiği günden bu yana kamuoyuna duyurduğu birçoğunu hayata geçirdiği bazı projeler ise Sivas kamuoyunda geniş yankı buldu.

Şehir Parkı Projesi Başladı

Sivas şehir merkezinde yapılması planlanan proje ile Halk Eğitim Merkezi, Endüstri Meslek Lisesi, Kızılırmak İlkokulu ve Numune Hastanesi kaldırılarak bölgeye yeşil alan, park, kent mimarisine uygun 3 bin metre kare oturum alanına sahip orta ölçekli bir camii, katlı otopark ve el sanatları çarşısı yapılması planlanıyor. Proje kapsamında yıkılacak olan Kızılırmak İlkokulu ve Halk Eğitim Merkezi ise Endüstri Meslek Lisesi’nin bulunduğu alana inşa ediliyor, bölgeye Halk Eğitim Olgunlaşma Enstitüsü binası kazandırılıyor. 140 bin metrekarelik bir alanda dönüşüm yapılarak bölgenin %90 yeşil alan olarak kullanılması sağlanıyor.  Bölgedeki tarihi yapılar ve kültürel değerler korunarak restore ediliyor. Selçuk Anadolu Lisesi onarımdan geçerek yanındaki ek okul binası tarihi dokuya uygun olarak onarılıyor, milli eğitim müdürlüğüne ait lojmanlar ise yıkılıyor.  Diğer yandan açık cezaevi müzeye dönüştürülerek, yüksek güvenlikli kapalı cezaevi ile yeni kadın açık cezaevi de F Tipi Kapalı Cezaevi yanına yapılıyor.

Tarihi Eserler Işıklandırılacak

Vali Davut Gül, Sivas’ın olağanüstü kültür değerlerine sahip bir şehir olduğunu vurgulayarak, “Ecdat yadigârı çok kıymetli eserlerimiz var. Bunların önemli bir kısmı da meydanda. Bununla ilgili kurumlarımızla istişarelerde bulunuyoruz. Bu tarihi yapıları ışıklandırmak istiyoruz. Sadece kent meydanındaki eserler değil tüm tarihi yapıları ışıklandıracağız.” dedi.

 Şehit Aileleri, Gaziler ve Gazi Ailelerine Muayene Kolaylığı Sağlandı

Vali Davut Gül, Sivas’ta şehit aileleri, gaziler ve gazi aileleri için hasta bakım protokolünü imzaladı. Protokolde konuşan Gül, “Cumhuriyet Üniversitesi ile protokol imzaladık. Hasta olan kardeşlerimizi checkup yapmak ve tedavilerini karşılamak amacıyla evlerinden alıp üniversiteye getireceğiz. Kontrolleri ve tedavileri yapıldıktan sonra yine evlerine devletimizin araçları ile götüreceğiz. Salı ve cuma günleri şehit yakınları, gaziler ve ailelerinin belli bir periyot ile tedavileri yapılacak. Tedaviler refakatçi eşliğinde yapılacak. Uzak yerlerden gelenlere ise konaklama imkânı sağlanacak. Diğer yandan 15 Temmuz Diş Hekimliği Fakültesi’nde de aynı uygulama diş tedavileri için gerçekleştiriliyor. Sivas’ta ki tüm şehit yakınları ve gazilerin diş tedavileri yapıldı.” dedi.

 Yiğidolara ve Sivasspor’a Destek

Passolig Kart ve genç taraftarın maça gelmesi amacıyla 1000 öğrenciye passolig verildi. Yapılan bu çalışmaların ardından taraftarlardan gelen sese kulak veren Vali Davut Gül, Sivasspor maçını takip eden seyircilere kaşkol dağıtımı yapılmasını sağladı.

Hızlı Tren 2018’de İlimizde Olacak

Sivas merkeze bağlı Köklüce Köyü civarındaki şantiyede tünelleri ve çalışma sahalarını gezen Vali Davut Gül, Sivaslıların merakla beklediği hızlı trenin 2018 yılında ilimize geleceği müjdesini verdi.

Ankara’dan Sivas’a kadar altyapıda 8 farklı müteahhittin çalıştığını vurgulayan Vali Gül, bunlardan iki tanesinin Sivas il sınırları içerisinde olduğunu kaydetti. Bu çalışmaların 2017 yılı içerisinde biteceğini kaydeden Vali Davut Gül, üst yapılarında tamamlanması ile birlikte 2018 sonlarına doğru Sivas’ta yüksek hızlı trenin çalışmaya başlayacağını dile getirdi. Bölgede devam eden çalışmaları da anlatan Vali Gül, “Bu güzergahta en uzun tünelimiz 5, en uzun viyadüğümüz ise 2 kilometrenin üzerinde. 60 kilometrenin üzerinde ise tünel var. Çok nitelikli bir iş. İlimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

İlimizde Kamu Binaları Yenileniyor

Kamu kurumlarımızın daha etkin ve daha verimli hizmet verebilmeleri amacıyla yeni kamu binaları yapıldığını belirten Vali Davut Gül, “Ekonomik ömrünü tamamlayan binalar yıkılmaktadır. Bu kapsamda Sivas Valiliği Ek Hizmet Binası, Ulaş, Zara, Şarkışla ve Suşehri ilçemize yeni hükümet konakları kazandırılmaktadır. Diğer yandan yeni Defterdarlık, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İş-Kur, Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü/depoları, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu, Öğretmenevi, Engelsiz Yaşam Merkezi, Çocuk Yetiştirme Yurdu, Yeni Huzurevi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Bilim ve Sanat Merkezi, 600 kişilik Yeni Açık Kadın Cezaevi ve 1000 kişilik T Tipi Kapalı Cezaevi, Kayak Simülasyon Merkezi, İl Özel İdaresi Makine İkmal Binası, Gümrük Müdürlüğü, Yeni Adalet Sarayları, 112 Ek Binası, İş Geliştirme Merkezi, Şarkışla İlçe Emniyet Müdürlüğü, Akıncılar, İmranlı, Zara, Divriği, Koyulhisar İlçe Jandarma Komutanlığı binaları da ilimize kazandırılmaktadır.” ifadelerine yer verdi.

Sivas, Eğitimde Çağ Atlıyor

Eğitimde tekli sisteme geçişin başladığı ilimizde okul müdürleri ve okul aile birliği başkanları ile bir araya gelerek sorunları dinleyen Vali Gül, “2002-2016 yılları arasında 1.964 derslik yapılmıştır. 2017 yılı içerisinde ise 185 adet devam eden, 257 adet ise proje aşamasında toplam 442 adet dersliğin yeni eğitim öğretim yılında açılması planlanmaktadır. 2002 yılında derslik başına düşen öğrenci sayısı 25 iken, 2016 yılında derslik başına düşen öğrenci sayısı 19 olmuştur. 2016-2017 eğitim öğretim yılı için 44 tane beslenme dostu, 85 adette beyaz bayrak almaya hak kazanan okul vardır. 2014-2015 eğitim öğretim yılından bugüne dek 57 adet okul beslenme dostu, 160 okul da beyaz bayrak ile ödüllendirilmiştir.” dedi.

Ayrıca Yükseköğretim kurumlarında eğitim gören öğrencilerimize yönelik de Sivas İl Özel İdaresi tarafından Cumhuriyet kampüsü içeresinde 10 bin kişilik yeni öğrenci yurdu çalışmalarına başlandı.

 Hayırseverlerden Eğitime Katkı

Eğitime %100 destek ve tekli eğitime geçiş çalışmaları kapsamında hayırsever vatandaşlarımızın destekleri ile yeni okullar ilimize kazandırılıyor. Bu kapsamda İşadamımız Musa Emmioğlu ailesi adına 32 derslikli bir meslek lisesi, işadamlarından Harun Kütükde 16 derslikli bir okul, Sivas Gelişim Derneği ise 10 derslikli Görme Engelliler Okulu yaparak ilimize kazandıracak. Ayrıca kısa süre içinde başka hayırseverlerde okul yapımı kapsamında protokol imzalayacaklar.

Muhtarlar Toplantısı

Sivas Valiliği tarafından merkez ve ilçelere bağlı köy muhtarlarının sorunlarının dinlenerek çözüme kavuşturulması amacıyla düzenlenen muhtarlar toplantıları her hafta farklı bir ilçe muhtarlarının katılımıyla icra ediliyor. Sıcak Çermik Kaplıcalarında termal bir otelde gerçekleştirilen toplantılar da muhtarlar ve aileleri 1 gün süreyle konaklama imkanı buluyor.

 Sıcak Yuvam Projesi Hayata Geçti

Sivas Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından hazırlanan “Sıcak Yuvam Projesi” kapsamında her yıl kış aylarında kalacak yeri olmayan ya da kalacak yeri uygun olmayan, yolda kalan, sağlık nedenleriyle İlimizdeki hastanelere gelen ve ihtiyaç sahibi kişiler için ilimizde kiralanan bir otelde barınma imkanı sağlanıyor.

Ayrıca ilimize ilk defa gelen uluslararası koruma ve geçici koruma kapsamında mülteci ve sığınmacılar da kalıcı barınma imkânına kavuşana kadar bu imkândan yararlanabiliyor.

Sivas Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı himayesinde vatandaşlara 7/24 sıcak su ve 2 öğün yemek hizmeti veriliyor.

Kış aylarının ağır geçtiği şehrimizde vatandaşlarımızın uzun kış şartlarından olumsuz etkilenmemeleri için yaşlı, bakıma muhtaç, mağdur kişilere “Sıcak Yuvam Projesi” ile kucak açılıyor.

 Balayı Sivas’ta Bedava

Sivas’a daha fazla ziyaretçinin gelmesi, gelen ziyaretçilerin Sivas’ta daha fazla kalması ve ilimizin bu yönde tanıtımlarının yapılması amacıyla düğünlerini Sivas’ta yapan gurbetçi vatandaşlarımıza Sivaslı otel işletmecileri tarafından 1 günlük balayı odası hediye ediliyor.

Üniversite Öğrencilerine Burs İmkânı

Sivas Hizmet Vakfı tarafından 5 Bin lisans öğrencisine yönelik “Yiğidolar Öğrencisine Sahip Çıkıyor” burs kampanyası düzenlenerek eğitimlerine destek olunmuştur.

Milli İradeye Sahip Çıkıldı

Tüm yurtta olduğu gibi Sivas halkı da milli iradeye sahip çıktı. Ezanı dindirtmedi, bayrağını indirtmedi. Sivas; Kurtuluş Savaşı’nda cumhuriyete giden yolda mihenk taşı görevini üstlendiği gibi demokrasiye sahip çıktı. Şehit kanları ile sulanarak kazanılan bu vatan topraklarını hainlere teslim etmedi. Bu nöbeti şehit ve gazi aileleri, köylüsü kentlisi siyasi partisi sivil toplum kuruluşu memuru esnafı, eşrafı ile birlikte tuttu. Bugünlerde ihtiyaç duyduğumuz birlik ve beraberlik sağlandı. Bu nöbette maddi ve manevi katkı sağlayan herkese minnet ve şükran borçluyuz.

Büyük Sivas Haber
YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol