DOLAR 32,3607 % 0.17
EURO 34,4602 % -0.71
STERLIN 40,3340 % -0.67
FRANG 35,3962 % -0.32
ALTIN 2.438,65 % -0,91
BITCOIN 2.201.404 -2.714

Yazıcıoğlu Davasında Çelişkili İfadeler Tepki Çekti

Yayınlanma Tarihi : Google News
Yazıcıoğlu Davasında Çelişkili İfadeler Tepki Çekti

Merhum Muhsin Yazıcıoğlu´nun 25 Mart 2009 tarihinde bulunduğu helikopterin Kahramanmaraş´ta düşmesi sonucu hayatını yitirmesiyle ilgili devam eden davada tanık sıfatıyla dinlenen astsubay Ümit Nogaylaroğlu´nun çelişkili ifadeleri mahkemede bulunanların büyük tepkisini çekti.

Yazıcıoğlu Davasında Dinlenen Astsubay’ın Çelişkili İfadeleri Büyük Tepki Çekti

Büyük Birlik Partisi (BBP) Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgili 9 üst düzey kamu görevlisinin, “görevi kötüye kullanmak” suçundan yargılanmasına devam edildi. Olay tarihinde Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü görevinde bulunan, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu tanık olarak dinlendi. Helikopter kazasını televizyon kanallarında geçen alt yazıdan öğrendiğini söyleyen Kavaklıoğlu, olayı duymasının ardından dönemin Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala´nın yanına gittiğini belirtti. Efkan Ala ile istişareler yaptığını aktaran Kavaklıoğlu, Kahramanmaraş ve Yozgat valileriyle irtibat kurulması kararı alındığını anlattı. Vali Tanılır´ın olayı duyduğunu, ancak enkazın nerede olduğunu bilmediğini ifade ettiğini öne süren Kavaklıoğlu, Ala´nın Genelkurmay Başkanlığını da aradığını, arama kurtarma çalışmalarının ne durumda olduğunu sorduğunu kaydetti. Olayın yaşandığı saatlerde hava şartlarının kötü olduğunu bildiren Kavaklıoğlu, Yazıcıoğlu´nun bulunduğu helikopterin acil durum sinyali veren cihazının arızalı olduğunun söylendiğini ileri sürdü. Başbakanın görevlendirmesiyle Beşir Atalay´ın Kahramanmaraş´a gittiğini anlatan Kavaklıoğlu, enkazın bulunması için kendilerinin de çalışma yaptığını, Amerikan uydu şirketleriyle görüşüldüğünü, hava şartları uygun olmadığı için görüntü alınamadığını söyledi.

Yazıcıoğlu ailesinin avukatı Kemal Yavuz´un sorusu üzerine Nogaylaroğlu, Genelkurmay Başkanlığından da ilerleyen saatlerde başka bir harita geldiğini, bunların Harekat Merkezine teslim edildiğini, ancak arama kurtarmaya ilişkin neler yapıldığını sorgulamadığını savundu. Avukat Yavuz´un, “Harekat Merkezi Komutanının, şahsı takip edin, eks olana kadar bekleyin şeklinde bir talimatı oldu mu?” sorusuna Nogaylaroğlu, “Böyle bir şey duymadım.” yanıtını verdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Araştırma Komisyonuna verdiği ifadede, sanıklardan Süleyman Akdoğu´nun hazırladığı haritaları bizzat kendisinin Harekat Merkezine ulaştırdığını, Akdoğu ile görüşmeler yaptığını söyleyen Nogaylaroğlu´nun, duruşmada farklı beyanlarda bulunması üzerine müşteki avukatları tanığın beyanının öncekilerle çeliştiğini kaydetti. (Bizim Sivas)

Büyük Sivas Haber


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.