hava Parçalı Sisli
DOLAR 18,6443 % % 0.02
EURO 19,4227 % % -0.04
GRAM ALTIN 1.051,84 % % 0,00
ÇEYREK A. 1.719,75 % % 0,00
BITCOIN 314.570 % -0.191
SON DAKİKA

Google News

Hızlı Tren Projesi ÇED Aşamasında

Son Güncelleme :

12 Aralık 2018 - 14:10

Hızlı Tren Projesi ÇED Aşamasında

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Öznur Çalık, Sivas-Malatya Hızlı Tren Projesine ilişkin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) aşamasına geçildiğini söyledi.

Hızlı Tren Projesi ÇED Aşamasında

AK Parti Malatya Milletvekili ve Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Öznur Çalık, yaptığı yazılı açıklama ile Sivas-Malatya Hızlı Tren Projesine ilişkin detayları kamuoyu ile paylaştı.

Şu anda Sivas ile Malatya arasında 4 saat süren demiryolu yolculuğunun projenin tamamlanmasıyla 40 dakikaya ineceğine dikkat çeken AK Partili Çalık, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) aşamasına geçildiğini bildirdi. Çalık, ÇED toplantısının 19 Aralık tarihinde gerçekleştirileceğini duyurdu.

Milletvekili Çalık, yaptığı yazılı açıklamada; “Hat güzergahı; Sivas´ın Kangal ilçesinin Çetinkaya Köyündeki istasyonda başlayıp, Malatya sınırlarında sırasıyla Hekimhan, Yazıhan ve Battalgazi ilçelerinden geçerek Malatya´da son bulmaktadır. Güzergahın uzunluğu 132 kilometre olup,  yaklaşık 38 kilometrelik kısmı Sivas ili sınırlarında, 94 kilometrelik kısmı ise Malatya sınırlarında kalmaktadır. Söz konusu proje geliş-gidiş olmak üzere iki hat ve hızlı tren standartlarına uygun olarak, aynı zamanda hem yük, hem de yolcu taşımacılığında kullanılmak üzere planlandı” ifadelerini kullandı.

540 KİŞİ KAPASİTELİ OLACAK

Mevcut demir yolunun aynen kalacağını uygulanacak olan hızlı tren projesinin mevcut hattan bağımsız olarak inşa edileceğini kaydeden Milletvekili Çalık,  “Proje kapsamında 34 adet tünel, 17 adet viyadük, 19 adet köprü, 44 adet alt geçit plandı. Bu alt geçitlerden 15 tanesi tarımsal alt geçit olarak planlandı.  22 adet üst geçit, 14 adet aç-kapa yapılması planlandı. Bu sayılar uygulama aşamasında değişikliğe uğrayabilecek. Proje kapsamında 4 adet istasyon bulunmaktadır. Hekimhan, Yazıhan ve Çetinkaya istasyonu yeniden yapılacaktır. Malatya istasyonunda ise herhangi bir çalışma yapılmayacak olup mevcut hali ile kullanılacaktır. Sivas-Malatya arasında mevcut durumda bulunan konvansiyonel hat ile ulaşım yaklaşık 4 saat sürmektedir. Sivas-Malatya Hızlı Tren Projesi´nin hayata geçmesiyle birlikte bu süre yaklaşık 40 dakika olacak. Güzergahta hizmet verecek olan yolcu trenleri 9 vagon ve 540 kişi kapasiteli olacak şekilde tasarlandı. Projenin uygulama projeleri, yasal prosedürleri, inşaat ihalesi gibi süreçlerin tamamlanmasından sonra inşaat süreci başlayacaktır” şeklinde konuştu. (İrade)

Büyük Sivas Haber
YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol