DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.078,93 -0.975

Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Başlatıldı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Başlatıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri illeri dolaşarak hem çalışmalar hakkında bilgi veriyor, hem de sorunları yerinde dinliyor.

Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Programı kapsamında Sivas’ta bulunan bakanlık yetkilileri, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından gerçekleştirilen toplantıya katıldılar

SESOB Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Baranlığı Mesleki Yeterlilik Kurulu Başkanı Adem Ceylan, Türkiye İş Kurum İç Denetim Başkanı Cihat Demiralp, Sosyal Güvenlik Kurumu Daire Başkanı Ahmet Yetim, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Kadir Boztepe, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hikmet Canpolat, SESOB Başkan Vekili Ali Kılıç, oda başkanları, yönetim kurulu üyeleri ve esnaflar katıldı

Toplantının açılış konuşmasını yapan SESOB Başkan Vekili Ali Kılıç, bakanlığın başlatmış olduğu projenin çok önemli olduğunu dile getirerek sorunların da yerinde tespit edilmesinden dolayı yetkililere teşekkür etti

Mesleki Yeterlilik Kurulu Başkanı Adem Ceylan, bakanlık yetkilileri olarak ülkenin içinde bulunduğu durumu da dikkate alarak bütün alanlarda seferberlik ilan edilmesini talimatını aldıktan sonra çalışmalara başladıklarını, oluşturulan ekiplerin 81 ili dolaşarak hem yatırım hem de istihdam teşviklerini anlattıklarını söyledi. Ceylan, “İlk etapta illerimizin taleplerini Bakanlıkta değerlendirdikten sonra Bakanımızın başkanlığında bir toplantı yaptık. İkinci bir hamle olarak ise Nisan ayına kadar 81 ili dolaşacağız. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak 2 milyon yeni istihdam bekliyoruz. Yeni istihdam öncelikle bakanlığımızın yapmış olduğu typ, iş başı projesi ve ilave istihdam ve sigorta teşvikleri ile birlikte 1 milyon gibi bir teşvikimiz var, ama diğer sigorta teşvikleri ve ilave teşviklerle birlikte 2 milyon ilave istihdamı hedefliyoruz. Ocak ve Şubat  ayı verilerine baktığımız zaman bu 2 milyon ilave istihdamdan yaklaşık 240 binin sağlamış durumdayız.

Sivas olarak önümüzde ki özellikle bakanlığımızın sağlamış olduğu teşvikleri göz önüne aldığımızda elde edilen rakamlar çok önemli. Sivas’ta geçtiğimiz yıl teşviklerle 6 bin 720 kişi istihdam sağladı, Bu rakam Sivas için çok 83 trilyon kamu kaynağı kullanıldığını görüyoruz. Hedefimiz bu yıl bunun 2 katı olacaktır” dedi.

Türkiye İş Kurumu İç Denetim Başkanı Cihat Demiralp ise istihdamın sağlanması ve geliştirilmesi için yapılan çalışmalara değindi. Meslek danışmanları ve il müdürleri ile birlikte yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını dile getiren Demiralp, “Sivas’ta 2016 yılında işbaşı programında 1813 kişi,   1448, girişimcilik kurslarından 302,  TYP’den ise 3156 kişi yararlandı. Çalışmalarımız bu sene de devam ediyor” diye konuştu

Sosyal Güvenlik Kurumu Daire Başkanı Ahmet Yetim ise kurumun istihdam maliyetlerini azaltıcı, çalışmaya teşvik edici uygulamaları hayata geçirdiğini belirterek, Sivas’ta 136 bin 832 sigortalı olduğunu, istihdam teşviki olarak yaygın olan 5 puan teşvikini uyguladıklarını ayrıca, Sivas’ın 6 puanlık teşvik kapsamında olduğunu, kadın ve engellilere yönelik de teşvikleri olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından oda başkanları ve katılımcılar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve birimlerinde karşılaştıkları sorunlar ile kalifiye eleman sıkıntısını anlatarak destek istediler.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Vekili Ali Kılıç, bakanlık temsilcilerine günün anısına masa kalemliği hediye etti.

Büyük Sivas Haber


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.