Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Çağımızın En Büyük Rahatsızlıkları-2

Çağımızın En Büyük Rahatsızlıkları-2
Eyüp Demirer
Eyüp Demirer( [email protected] )
20 Şubat 2020 - 14:54

4-) Vicdan Eksikliği, Acımasızlık;
Yine bir başka temel sıkıntılarımızdan bir tanesi vicdan eksikliği, acımasızlık olarak karşımıza çıkmaktadır.
Yaratılan herşeye merhamet etmek gerekir.

Bulunduğumuz Dönemde Ki En Büyük Rahatsızlıklar

Yüce yaradan yeryüzünün halifesi olan ve akli melekeler ile donatmış bulunan insanı bu konuda mahşerde en büyük sorgulama beklediği halde insanlar buna aldırış etmeden acımasızca hareket edebiliyor.

Bu hususa örnek özellikle son dönemlerde oldukça şiddetli şekilde artan kadın cinayetleri gösterilebilir.
Kadına şiddet hususunda birçok yasal düzenleme yapılmasına rağmen, aile kavramı her geçen gün yok olmakta, toplumun temel direği yıkılmaya yüz tutmuş hale gelmektedir.

Birçok insanın insanlara, hayvanlara, doğaya, tüm canlılara verdiği zarar ortadadır.
Bu günümüzde gelinen noktada acımasızlık duygusunun tavan yapması ve vicdani yoksunluğun doruğa çıkması ile izah edilebileck bir durumdur.
Cehaletten, doyumsuz istemlerden, egodan, saygısızlıklardan, anlayışsızlıklardan uzak kalarak, daha yaşanabilir bir dünya oluşabilmesi acımasızlık duygusunun ortadan kalkarak, vicdanların ön plana alınması ile oluşabilecektir. Daha müreffeh yarınlar için hepimiz buna mecburuz.

5-) Yüksek Derecede Hissedilen Ego;
Benlik duygusu noktasında insanların karşılıklı saygı ve sevgilerini en şiddetli şekilde kaybetmelerine sebebiyet veren olumsuz etkiler buradan çıkmaktadır.
Bilmek ayrı bunu tevazu ile aktarabilmek ayrı hususlardır.
İnsanlık için oldukça tehlikeli olan bu hissiyatlardan da kurtulmak dünyamızı yaşanabilir kılacaktır.

6-) Empati Yoksunluğu;
Esasen bu terim ile yukarıda yazıp belirttiğimiz konuları özetleyebilmek de mümkün olacaktır.
Şöyle ki;
Empati veya eşduyum, bir başkasının duygularını, içinde bulunduğu durum ya da davranışlarındaki motivasyonu anlamak ve içselleştirmek demektir. Kendi duygularını başka nesnelere yansıtmak anlamında da kullanılır.

Özgürlük kavramı bir başkasının özgürlüğünün başladığı yerde bitiyor ise, özgürlükten anlaşılması gereken bir başkasının özgürlük alanına saldırı gerçekleştirmemek ise o zaman her hususta empati yapmak bizleri doğru yola götürecek sağlıklı kararlar almamızı sağlayacaktır.

Bu saldırılar, bu şiddetler, bu acımasızlıklar, bu kavgalar ancak bize yapılmasını istemediğimiz bir davranışın başkalarına yapılmaması gerektiği anlayış, bilinç ve hassasiyeti ile sağlanabilir.

Geçmişi aramak doğru değildir belki, burada önemli olan önümüze bakmak olacaktır. Ancak geçmişteki güzel tutum ve davranışların bugün yitirilen işte bu başlıklar ile belirttiğimiz güzel anlayışlarına da geçmişte olduğu gibi bugün de sahip çıkmak bizleri daha güzel yarınlara taşıyacaktır. Katkı sağlamasını temenni ederim.
Kalın sağlıcakla..

Büyük Sivas Haber – Sivas


buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]