DOLAR 32,1967 % 0.19
EURO 35,0499 % 0.2
STERLIN 41,1808 % 0.33
FRANG 35,3547 % 0.51
ALTIN 2.440,80 % 0,47
BITCOIN 67.995,86 -2.808

“Böbrek Dostu”nun Kilosu 6 Lira

Yayınlanma Tarihi : Google News
“Böbrek Dostu”nun Kilosu 6 Lira

Alternatif tıpta “böbrek dostu” olarak bilinen gilaburu meyvesi tezgahlardaki yerini aldı.

“Böbrek Dostu”nun Kilosu 6 Lira

6 liradan satışa sunulan meyveye Sivaslıların yoğun ilgi gösterdiğini söyleyen Perakende Sebze Hali esnaflarından Hayrettin Bozdağ, “Gilaburu; taş düşürücü olarak bilinmektedir. Safra kesesi iltihabı, idrar yolları rahatsızlığı, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, tansiyonda etkilidir” dedi.

Kayseri´nin yanı sıra Şarkışla ve Gemerek ilçelerinde de yetişen gilaburu meyvesi tezgahlardaki yerini aldı. Alternatif tıpta “böbrek dostu” olarak bilinen meyvenin faydaları hakkında bilgiler veren Perakende Sebze Hali esnaflarından Hayrettin Bozdağ, nasıl tüketilmesi gerektiği hususunda önemli tüyolar verdi.

“BİRÇOK RAHATSIZLIĞA İYİ GELİYOR”

Esnaf Bozdağ, “Her sene olmazsa olmazlarımızdan olan gilaburu meyvesi Perakende Sebze Hali´ne geldi. Her sene Eylül ayının sonu ile Ekim ayında toplanan gilaburu meyvesi Şarkışla, Gemerek ve Çepni tarafından gelmektedir. Bu meyvemiz neye iyi geliyor? Taş, kum düşürücü olarak bilinmektedir. Safra kesesi iltihabı, idrar yolları rahatsızlığı, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, tansiyonda etkilidir” dedi.

“ZAM YAPMADIK”

Meyvenin 2 şekilde tüketilebileceğini söyleyen Bozdağ, “Gilaburu, günlük bir avuç yenilerek tüketilebilir veya günlük iki avuç miktarında alınıp mutfak robotunda çekilir, suyu da su ile sulandırarak tüketilebilir. Mutfak robotunda çekilip suyu çıkarıldığı zaman aç karnına sabah ve akşam olmak üzere 1 bardak içilmesi tavsiye edilmektedir. Kilosu 6 liradan satılmakta. Fiyatı geçen yıl da aynıydı. Zam yapmadık. İlerleyen süreçte fiyatın yükselip yükselmeyeceği piyasanın durumuna bağlı. Sivaslıların rağbeti yoğun. Hastalarımız şifasını bildiği için her sene bu zamanlarda gelip almaktalar. Böbrek her sene insan bünyesinde yenilenebiliyor. O taşlar da bu mucizevi meyve sayesinde düşürülüyor” şeklinde konuştu.

GİLABURU MEYVESİ

Gilaburu, fiziksel görünüm olarak, bodur ve yaprakları olan bir ağaçta yetişen meyvenin adıdır. Bu meyve büyük oranda üzüme benzemektedir. Kırmızı, iri ve sulu bir görünüme sahip olması onun lezzetinin dışa vurumudur. Aynı üzümde olduğu gibi salkımlar halinde ağaçta bulunan gilaburu pek çok alanda kullanılmaktadır. Gilaburu meyvesi suda bekletilip salamura yapılarak olgunlaştırılıp, suyu sıkılarak da içilmektedir. (İrade)

Büyük Sivas Haber


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.