Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Cumhuriyet Üniversitesi Bilimsel Araştırma için Ayrılan Parayı Ne Yaptı?

Cumhuriyet Üniversitesi Bilimsel Araştırma için Ayrılan Parayı Ne Yaptı?
24 Ekim 2020 - 11:27

Cumhuriyet Üniversitesi ‘nde bilimsel araştırma kaynakları ile düdüklü tencere almıştı. Aldığı düdüklü tencereyi ve mutfak malzemelerini Gastronomi bölümü için aldığını açıklayan CÜ yetkilileri uzun zaman sonra ilk kez kamuoyu ve basın kuruluşlarını muhatap alarak iddialara karşı açıklama yaptı.

Cumhuriyet Üniversitesi Bilimsel Araştırma için Ayrılan Parayı Ne Yaptı?

Sayıştay’ın Cumhuriyet Üniversitesi’ne ilişkin denetim raporunda, “Bilimsel araştırma projesine ayrılan kaynakların bilimsel altyapı ve destek hizmeti yerine idare hizmetlerinde kullanılacak demirbaşların alımında kullanıldığı görülmüştür. Bu çerçevede bilimsel araştırma projeleri kapsamında yazılım ve mutfak araç-gereçleri alımı ile mutfak tadilatı gibi yapımlar tespit edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ilgili sayıştay raporunu kaynak göstererek geçtiğimiz gün yayınladığımız ve bir çok basın kuruluşunda yer alan, “üniversitede bilimsel araştırma için ayrılan paralar ile düdüklü tencere alındığı” şeklindeki haberlere cevap verildi.

Yapılan açıklamada bahsedilen mutfak malzemelerinin Gastronomi bölümünün uygulama mutfağı için alındığı belirtildi.

Yapılan yazılı açıklamada, “Bazı basın-yayın organları ve sosyal medya ortamlarında 2019 Yılı Sayıştay Denetim Raporu’na dayanarak Üniversite özel bütçesinden gideri karşılanarak alınması gereken ve genel idare hizmetlerine mahsus olduğu değerlendirilen mal ve hizmetin, bilimsel araştırma projeleri için ayrılan kaynaklar kullanılarak alındığı şeklinde haberler yayımlanmıştır.

Habere konu olan proje ile Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü tarafından öğrencilerin teorik derslerin yanı sıra uygulamalı derslerini de görebilecekleri ve bilimsel çalışmalar gerçekleştirebilecekleri; öğretim üyelerinin de birtakım proje ve yayınlarla çıktılara ulaşabilecekleri tam donanımlı bir mutfak kurulmuştur.

Bu proje sayesinde daha önce mutfağı bulunmayan ve öğrencilerin sadece teorik olarak eğitimlerini sürdürdükleri Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünde öğrencilerimiz uygulamalı eğitim imkânına da kavuşmuşlar, bunun sonucunda da Üniversitemiz gastronomi alanında gerçekleştirilen ulusal ve uluslararası yarışmalarda dereceler kazanmıştır.

Ayrıca ilgili fakültemizdeki öğretim üyeleri de bu mutfaktan yararlanarak gerçekleştirdikleri çalışmalarla bilimsel yayınlar yapma imkânı elde etmişlerdir.

Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı üzere haberlere konu olan proje, Üniversitemizin hem bilimsel hem de eğitim kalitesini artırmaya yöneliktir.

‘Çatal-kaşık veya düdüklü tencere alımı’ şeklinde haber yapılarak sonuçları itibarıyla başarılı bir projenin basitleştirilmeye çalışılması özellikle bu mutfak sayesinde bilimsel çalışmalar yapacak olan akademisyenlerimizi ve aşçılık mesleğini en iyi şekilde öğrenmeye çalışan öğrencilerimizi derinden üzmüştür” denildi.

Büyük Sivas Haber

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]