hava Hafif Kar
DOLAR 19,0190 % % 0.06
EURO 20,3983 % % 0.2
GRAM ALTIN 1.208,46 % % -0,10
ÇEYREK A. 1.975,83 % % -0,10
BITCOIN 541.145 % -0.548
SON DAKİKAGoogle News

Bilgin Başkan’dan Bilgece Çalışmalar

Son Güncelleme :

28 Ekim 2020 - 11:02

Bilgin Başkan’dan Bilgece Çalışmalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Ocak 2019tarihinde yaptığı açıklamalarda belediyecilik anlayışında artık yeni bir döneme girildiğini ifade etmişti. Yeni belediyecilik anlayışının gönül belediyeciliği olacağına dikkat çekmişti.

Bilgin Başkan’dan Bilgece Çalışmalar

Konuşmasında 11 maddelikmanifestosunu detaylandırmıştı. Açıkladığı manifesto ile, “şehir planları, alt yapı ve ulaşım, kentsel dönüşüm, benzersiz şehirler, akıllı şehirler, çevreye saygılı şehirler, sosyal belediyecilik, yatay şehirleşme, halkla birlikte üretim, tasarruf ve şeffaflık ile değer üreten şehirler” başlıklarından oluşuyordu.

Bugünkü yazımda Sayın Cumhurbaşkanımızın ayrı başlık altında ele aldığı “sosyal belediyecilik” anlayışını yaşadığımız şehir ortamında ele alacağım.

Erdoğan, sosyal belediyecilik anlayışını:“Erişilemeyen, yardım eli uzatılmayan, hizmet götürülmeyen hiçbir kesim bırakmayacak. Kimsesizlerin kimsesi, sessiz yığınların sesi olacağız ve belediyecilik anlayışımızı buraya oturtacağız. Özellikle toplumun temeli olarak gördüğümüz aile kurumunu güçlendirecek çalışmaları önceliklerimizin başına alacağız. İnsana hizmet üreten belediyecilik yapacak, şehirleri imar ederken nesilleri ihmal etmeyeceğiz” şeklinde ifade etmişti.

Bu anlayışı içselleştiren “gönül belediyeciliğinin” ve “sosyal belediyeciliğin” en güzel örneklerini sergileyen Sivas Belediyesinin hizmetlerini ele alacağım.

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin: Milletvekilliği, Genel Merkez Yöneticiliği, Bakan Yardımcılığı gibi birçok farklı görevlerde bulunduktan sonra Cumhurbaşkanımızın takdirine mazhar olmuş ve seçilmeden önce inandığım ve güvendiğim Hilmi kardeşimi siz Sivaslılara emanet ediyorum demişti. Bu sorumluluğun ağırlığını hisseden Bilgin Başkan, gönül belediyeciliğinin en güzel örneklerini çalışmalarıyla göstermektedir.

Bilgin Başkan, henüz göreve geleli 1,5 yıl olmasına rağmen az zamanda çok şey yaptığına şahit oluyoruz. Amacının Erdoğan’ın işaret ettiği gönül belediyeciliği anlayışını en güzel şekilde gerçekleştirmek olduğunu anlıyoruz. Seçim çalışmalarına dahi Cami avlusundan başlayan Bilgin Başkan, yaşlı amcaları dinlemiş; göreve gelir gelmez de onları göz ardı etmeyerek Cami bahçelerinin bakımve onarımını yapmıştı. Bir konuşmasında cami, okul, hastane, park ve bahçelerin toplumun ortak kullanım alanları olduğunu buraları ihmal edemeyiz demişti ve öyle de yaparak buralardan elini hiç çekmedi. Tabiri yerindeyse vatandaşa can suyu olacak çalışmaları icra etti.

Bir eğitimci olarak bile eğitim alanında yaptığı birkaç çalışmayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu birkaç çalışmaya bile bakarak gönül belediyeciliğinin en güzel uygulama örneklerini görebiliriz. Başkan, eğitimcilerle bir araya geldiği her ortamda eğitimcilerin emrindeyiz diyor. Onların taleplerini göz ardı etmiyor.  Belediyeye talepte bulunan 40’ın üzerinde okulun yıllardır çok kötü bir durumda olan bahçe alanını asfalt yaptırdığını ve yeşillendirdiğini görüyoruz. İHATA duvarını yaptırdığını ve boyattığını görüyoruz.  Okullara verilen 100’lerce Kamelya, Bank vs. verildiğini gözlemliyoruz.

Gençliği önemseyen Bilgin Başkan, göreve geldiğinden bu yana 30 binin üzerinde kitabı hediye ettiğini görüyoruz. Gençlik projelerini önemseyen başkan, “Benim Belediyem Çalıştayı”, “Ufka Yolculuk Okuma Bilgi Yarışması”, “Diriliş Nesli Evladı Fatihanın İzinde Okuma Bilgi Yarışması Projesi”, “Askıda Kitap Projesi” gibi daha birçok çalışmayı gerçekleştirdiğini görüyoruz.  Okul öncesinden üniversite öğrencilerine kadar her birine dokunacak anlamlı projelerin içerisinde yer alıyor.

Sosyal Belediyeliğin bana yüklediği bir sorumluluk diye işe başlayan Bilgin Başkan, pandemi sürecinin zorluklarını görerek Türkiye’ye örnek bir çalışmaya imza atıyor. Eğitime Tam Destek Sloganı ile ekonomik durumu iyi olmayıp Canlı Derslere katılamayan öğrencilere “tablet” ve “1 yıllık internet paketi” desteğinde bulunuyor. 5 bin öğrencinin ve ailenin yüzünü güldüren Bilgin Başkan, Bilge bir tutum ile gönül belediyeciliğinin nasıl olacağını adeta herkese gösteriyor.

Bilgin Başkan’ın talimatıyla büyük sorun olan Üniversite öğrenci yurtlarını, hastanelerin bahçe alanlarında yapılan çalışmalar göz dolduruyor. Her mahalle için bölge parkları vatandaşın daha rahat nefes almasına katkı sunacağa benziyor. Yürüyüş ve bisiklet yollarının çeşitlendirilmesi takdir topluyor.

Belediyeciliği farklı bir havaya büründüren Bilgin Başkan, hizmet standartlarını kısa süre içerisinde yükseltmiş ve gönül belediyeciliği anlayışını belediyenin tüm birimlerinde yerleştirmeye çalıştığını gözlemliyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işaret ettiği ve her belediye başkanının içselleştirmesi gereken anlayışı hâkim kıldığı için Bilgin Başkana ve çalışma ekibine teşekkür ediyorum. Vatandaşın gönlüne dokunan projeleri devam ettirmesini temenni ediyorum. Mevlid kandilimiz kutlu olsun. Selam ve dua ile…

28.10.2020 & Kâmil KOÇ

Büyük Sivas Haber

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.