Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

Başkan Hakan Demirgil, “Belgesiz Sanayicimiz Kalmayacak”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Başkan Hakan Demirgil, “Belgesiz Sanayicimiz Kalmayacak”
14 Kişi Okuyor
31 Ekim 2017 - 12:43

Sivas Tesviyeciler ve madeni Sanatkârlar Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil; Milli Eğitim Bakanlığı Denklik yönergesine göre yapılan açıklamalar hakkında oda üyelerini, sanayi esnafını ve çalışanları bilgilendirmek amacı ile bir açıklama yaptı. Başkan Hakan Demirgil, “Belgesiz Sanayicimiz Kalmayacak” dedi…

Başkan Dermigil Milli Eğitim Bakanlığı Denklik yönergesinin Ustalık ve kalfalık belgesi olmayan meslek sahipleri için çok iyi bir fırsat olduğunu dile getirerek 23 yaşından gün almış, kendi mesleğinde en az bir ay sigortalı çalışmış olanlar kalfalık sınavına girerek kalfalık belgesi sahibi olabileceklerdir. Ayrıca 23 yaşından gün almış kendi mesleğinde en az beş yıl sigortalı çalışmış olanlar ustalık sınavına girerek ustalık belgesi sahibi olabileceklerdir. 31 ARALIK 2017 tarihine kadar Dr. Sadık Ahmet Mesleki Eğitim Merkezine İşyeri Unvanlı SGK dökümü ile başvurmaları gerekmektedir ifadelerini kullandı.

Başkan Hakan Demirgil, “Belgesiz Sanayicimiz Kalmayacak”

Tesviyeciler  Odası  Başkanı Hakan Demirgil Sivas Dr. Sadık Ahmet Mesleki Eğitim Merkezinde verilen eğitimler içerisinde yılın belli aylarında ustalık ve kalfalık sınavlarının olduğunu; sanayide hem iş yeri sahipleri için hem de çalışanlar için Milli Eğitim Bakanlığı Denklik yönergesindeki avantajlardan her bir çalışanın veya iş yeri sahiplerinin faydalanması gerektiğine vurgu yaptı.

Kalfalık ve ustalık belgesi alabilmeleri için gerekli şartlar hakkında açıklama yapan Başkan Demirgil; belge almak için aşağıdaki şartların yerine getirilmesi gerekir dedi.

Kalfalık ve Ustalık Belgesi alabilmek için gerekli şartlar şu şekilde açıklandı.

23 yaşından gün almış olmak.

Kalfalık ve Ustalık sınavlarında SGK meslek kodu esas alınması.

Yatırılan Sigortanın kendi meslek branşında olma şartı aranması.

En az 5 yıl sigortası olup kalfalık belgesine sahip olanlar ustalık sınavına girebilecek olması.

En az 1 ay sigortası olan iş yeri sahibi ve SGK’lı çalışanları kalfalık sınavına girebilecek.

Hiçbir belgesi olmayanlar ise önce kalfalık sınavına bir dönem sonra ise ustalık sınavına girmeye hak kazanacaklardır.

Başkan Demirgil Kalfalık ve Ustalık Sınav dönemlerinin ise her yıl Şubat-Haziran ve Eylül ayları olmak üzere yılda üç kez yapıldığına vurgu yaparak.  Yapılacak müracaatların sınav döneminden en az bir ay öncesine kadar devam edeceğini; ilk müracaat başvurularının ise 1 Aralıkta başlayıp 31 Aralığa kadar devam edeceğini dile getirdi.

Başkan Demirgil kalfalık ve ustalık sınavlarına yapılacak müracaatların son güne bırakılmaması yönünde üyelerine de uyarıda bulunarak; Milli Eğitim Bakanlığı Denklik yönergesinin meslek sahipleri için çok iyi bir fırsat olduğunu şartları uyan esnaflarımızın, çıraklarımızın iş yeri sahiplerimizin, oda üyelerimizin sunulan bu imkânlardan geç kalınmadan faydalanmaları istedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Başkan Sami Aydın Sizce Yeni Dönemde Tekrar Aday Olmalı mı?

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın Sizce Yeni Dönemde Tekrar Aday Olmalı mı?

  • Evet Aday Olmalı --> 72
  • Hayır Aday Olmamalı --> 264
Gönder
Sonuçlar

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 05558981558