hava Kar
DOLAR 19,1363 % % 0.09
EURO 20,7898 % % 0.24
GRAM ALTIN 1.210,05 % % -0,27
ÇEYREK A. 1.978,44 % % -0,27
BITCOIN 28.362,31 % 5.357
SON DAKİKA
Google News

Başkanlardan Fiyat Uyarısı

Son Güncelleme :

27 Mart 2020 - 22:23

Başkanlardan Fiyat Uyarısı

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken ve Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Çin´in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya hızla yayılan koronavirüsü fırsata çevirmek isteyen işletme sahiplerini uyardı. Her iki STK başkanı da fahiş fiyata ürün satanlara fırsat vermeyeceklerinin altını çizdi.

STK başkanları da fahiş fiyata ürün satanlara fırsat vermeyeceklerinin altını çizdi

Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mustafa Eken ve Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu yaptıkları açıklamalarla koronovirüs vakalarının ülkemizde de görülmeye başlamasıyla birlikte fahiş fiyata ürün satanlara fırsat vermeyeceklerini söyledi.

Koronavirüsün geçtiğimiz haftadan itibaren ülkemizde de görülmeye başladığını dile getirerek konuşmasına başlayan TSO Başkanı Mustafa Eken, “Bu süreci başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere devletimizin tüm yetkili kurumları büyük özveri ve titizlikle yönetmektedir. İlimizde de süreç valiliğimiz tarafından yürütülmekte ve her türlü tedbir alınmıştır. Hepimiz koronavirüsüne karşı dikkat etmemiz gerekiyor. Evimizde, iş yerimizde, odamızda tedbir almamız lazım. Bu süreçte durumdan faydalanmaya çalışan fırsatçılar ortaya çıktı. Fırsatçılık yapanlara göz açtırmayacağız. Her konuda nasıl esnaf ve tüccarımızın yanında oluyor isek fırsatçılık yapanlara karşıda halkımızın yanında olacağımızı bir kere daha belirtmek istiyoruz” dedi.

“DİSİPLİN MEKANİZMALARINI ÇALIŞTIRACAĞIZ”

“Sivas Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimizin bu tür fırsatçılığa prim vermeyeceğine olan inancımız tamdır” diyen Başkan Eken “Oda olarak başta ağız maskesi, kolonya, hijyen malzemeleri, bakliyat ve makarna olmak üzere bazı ürünlerde haksız fiyat artışı yapan firmalara karşı Sivas TSO olarak disiplin mekanizmalarını çalıştıracağımızı ve bu haksızlıkları yapan firmalara hak ettikleri cezaları vereceğimizi bir kez daha buradan kamuoyuna duyuruyoruz. Herkes bilmeli ki vatandaşı mağdur edenlere karşı sessiz kalmayacağız. Bu tür olaylara karşı etkin mücadele edebilmemiz için halkımızın fahiş fiyat ile ürün satanları Sivas Ticaret ve Sanayi Odamıza bildirmelerini önemle rica ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Ticaret Borsası Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Vergi Komisyonu Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu da yeni tip koronavirüsü ile ilgili gelişmelerin ardından bazı ürünlerin fiyatlarında görülen artışlara karşı aldıkları tedbirler konusunda bilgi verdi.

“HER TÜRLÜ GÖREVE HAZIRIZ”

Çin´in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla tüm dünyaya yayılan koronavirüs vakasının ne yazık ki ülkemizde de görüldüğünü kaydeden Başkan Hastaoğlu, “Hükümetimiz hızla etkin önlemler aldı. Sağlık Bakanlığımız ve Bakanımız başta olmak üzere Ticaret Bakanımız,  Milli Eğitim Bakanımız ve diğer tüm bakanlarımız süreci samimiyetle ve başarıyla yönetmektedirler. Yine ilimizde valiliğimiz ile belediyemiz gerekli tedbirleri alarak virüsün ilimizde olmaması için mücadele etmektedir. Bizler bu samimi ve gayretli çalışmaları için teşekkür ediyoruz. Sivas Ticaret Borsası olarak üzerimize düşecek her tür göreve de hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum” dedi.

“SESSİZ KALMAYACAĞIZ”

Başkan Hastaoğlu, aldıkları tedbirlere ilişkin ise “Sivas Ticaret Borsası olarak, ürünlerinde haksız fiyat artışı yapan firmalara karşı disiplin mekanizmalarını çalıştıracağız. Haksız fiyat artışı yapan firmalara hak ettikleri cezaları vereceğimizi bir kez daha buradan kamuoyuna duyuruyoruz. Herkes bilmeli ki vatandaşımızı mağdur edenlere karşı sessiz kalmayacağız” ifadelerini kullandı.

“DİSİPLİN CEZALARINI UYGULAMAKTAN ÇEKİNMEYİZ”

Özellikle gıda, dezenfektan ve hijyen ürünlerinde bazı firmaların fahiş fiyatlar uyguladığının altını çizen Başkan Hastaoğlu, “Ülkemizin yaşadığı bu sıkıntılı süreci fırsata çevirmek isteyen firmaları takibe almış bulunmaktayız. Borsamıza üye firmalar böyle bir yanlış işe girişirlerse, hemen gerekli tespitleri yapıp, disiplin cezalarını tavizsiz uygulamaktan çekinmeyiz. Vatandaşımızın sağlığı ve menfaati her şeyden önce gelir” uyarısında bulundu. (İrade/Fatih Tabur)

Büyük Sivas Haber
YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.