Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

Başkan Kerim Çayır “Merdiven altı emlakçılık tarihe karışacak”

Başkan Kerim Çayır “Merdiven altı emlakçılık tarihe karışacak”
24 Ağustos 2020 - 11:58

Emlak sektöründeki düzenlemeyle birlikte 1 Eylül’den itibaren yetki belgesi olmayan işletmelerin ruhsat alamayacağını  ve emlakçılık yapamayacağını kaydeden Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır, “Yeni düzenlemenin başlamasına çok kısa bir süre kaldı. Artık merdiven altı, kara düzen çalışan emlakçılar olmayacak” dedi.

Başkan Kerim Çayır “Merdiven altı emlakçılık tarihe karışacak”

Ticaret Bakanlığı tarafından gayrimenkul alışverişini düzenlemek amacıyla getirilen ve 1 Eylül’den itibaren zorunlu hale gelecek olan Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi zorunluluğu, vergi mükellefi olan emlakçılar tarafından büyük sevinçle karşılandı.

Ticaret Bakanlığı’nın attığı adımı değerlendiren Sivas Emlak Müşavirleri ve Danışmanları Derneği (SEMDER) Başkanı Kerim Çayır, getirilen yeni düzenlemelerle beraber emlakçılık sektöründe olumlu anlamda değişiklikler yaşanacağını vurguladı.

“EMLAKÇILARIN VERGİ MÜKELLEFİ OLMASI ŞART”

Sektörde nitelikli kişilerin iş yapabilmesinin önünün açılacağının altını çizen Çayır, “Biz bu düzenlemeyi yıllardır bekliyorduk. 5 Haziran 2018 tarihinde Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği Ticaret Bakanlığınca yayınlanmıştı. Bu tarih itibariyle emlakçıların kriterleri ve yapabilecekleri işlemlerle ilgili yönetmelik emlakçıları düzene soktu. Mevcut emlak ofislerinin, 31 Ağustos tarihine kadar Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi alma zorunluluğu var. Bu belgeyi almak için emlakçıların vergi mükellefi olması şart. Eğer şahıs ise emlakçılar odasına şirket ise ticaret odasına kaydolma zorunluluğu var. Biz emlakçılar bu yetki belgesi olmadan internet ortamında da ilan girişi yapamayacağız. Bu ilan belgesi olmayan emlak işletmelerinin kapatması söz konusu olabilir” dedi.

BİLGİ KİRLİLİĞİNE AÇIKLIK GETİRDİ

Yeni düzenlemeyle beraber kamuoyunda çok fazla bilgi kirliliği olduğunu dillendiren Çayır, vatandaşların kendi gayrimenkullerinin satışını yapamayacağı yönündeki algının doğru olmadığını söyledi. Çayır, “Vatandaşlar kendi yerini satmak için artık ilan veremeyecek gibi aslı astarı olmayan bilgiler gündemde. Bu haberlerin aslı astarı yok. Kişinin mülkiyet alıp-satma hakkını kimse engelleyemez. Bireysel olarak vatandaşlar tapu dairesine giderek kendi yerlerini satabilecek. Bu değişiklik yalnızca kurumsal olarak emlak işi yapanlar için geçerli” bilgisini paylaştı.

“EMLAKÇILAR SÖZLEŞME OLMADAN HİÇBİR İŞ YAPAMAYACAK”

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi’nin zorunlu hale gelmesiyle beraber emlak sektöründe olumlu gelişmelerin yaşanacağını dikkat çeken SEMDER Başkanı Çayır, “Bu düzenlemeyle beraber hiçbir emlak ofisi sigortasız ve Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiyi çalıştıramayacak. Emlakçılar artık sözleşme olmadan hiçbir iş yapamayacak. Satılan ya da kiralanan her gayrimenkul için sözleşme yapma şartı geldi. Bu düzenlemelerden sonra emlakçılık sektörü bir kabuk değiştiriyor, bir kimlik değiştiriyor. Sivaslı emlakçılar olarak bu düzenlemeden memnunuz. Haksız kazancın önlenmesi noktasında ve sektördeki diğer meslektaşlarla rekabeti düzenleme açısından bu uygulamaya destek veriyoruz. Emeği geçen herkese meslektaşlarım adına teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

Büyük Sivas Haber

 


buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]