SON DAKİKA

Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

Başbakan Binali Yıldırım Sivas’ta

Başbakan Binali Yıldırım Sivas’ta
Bu haber 05 Ağustos 2017 - 21:00 'de eklendi

Başbakan Binali Yıldırım, 99 projenin toplu açılış ve temel atma töreni için Sivas’a geldi. Miting alanında konuşma yapan Yıldırım, Sivas’a verdikleri tüm sözleri tuttuklarını söyleyerek, “Eski stadyumun yerini binalarla doldurmayacağız demiştik. Sivas’a yeşil bir şehir parkı yapacağız. Sözümüzü tuttuk, hayırlı uğurlu olsun. Üniversiteye bir fakülte sözü verdik, iki fakülte kurulma kararı aldık. İkinci c bir üniversite yapacağız demiştik, bu konuda çalışmalar Meclis’te devam ediyor. Kızılırmak projesinde ihale yapıldı, Çalışmalar devam ediyor. İkinci organize sanayiyi kuruyoruz. En son olarak 2019 yılında yüksek hızlı tren Sivas’a gelecek” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım Sivas’ta

Başbakan Binali Yıldırım, ilimize yapılan 99 adet projenin toplu açılış ve temel atma törenine katıldı. Kongre Müzesi bahçesinde gerçekleştirilen törene Başbakan Binali Yıldırım’ın yanı sıra 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Vali Davut Gül, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Belediye Başkanı Sami Aydın, İlçe Belediye Başkanları ve çok sayıda Sivas halkı katıldı.

“ESKİ STADYUM YERİ ŞEHİR PARKI OLACAK”

Başbakan Yıldırım, 19 Mart tarihinde ilimizde yaptığı konuşmasında Sivas halkına verdikleri bütün sözleri tuttuklarını belirtti. Başbakan Yıldırım, “Yeni Stadyum yapıldı çok güzel olmuş, gelirken de gördüm. Yiğidolar, Süper Lige çıktı onları da tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Eski stadyumun yerini binalarla doldurmayacağız, Sivas’a yeşil bir şehir parkı yapacağız. Sözümüzü tuttuk, hayırlı uğurlu olsun” dedi.

“İKİNCİ ÜNİVERSİTE SENEYE SİVAS’A KURULACAK”

Yıldırım, “Üniversiteye bir fakülte sözü verdik, iki fakülte kurulma kararı aldık. İkinci bir üniversite yapacağız demiştik, Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz bu konuda çalışmaları başlattı. Meclis’in ilgili komisyonuna bu konuyu getirdi. Bununla ilgili de inşallah önümüzdeki dönemde ikinci Üniversiteyi de Sivas’a kuruyoruz. Kızılırmak projemizi sizinle paylaşmıştık. Belediye projenin ihalesini yaptı çalışmalar devam ediyor. İkinci bir maaş iş kapısı, ikinci bir organize sanayi kuracağız dedik. Hemen hareket geçtik, şu anda kamulaştırma işlemlerine başladık.” dedi.

“HIZLI TREN 2019’DA

Hızlı tren konusuna değinen Başbakan Yıldırım; “En son olarak 2019 yüksek hızlı tren Sivas’a geliyor” ifadelerini kullandı.”

Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Daha önce 16 Nisan halk oylaması için Sivas’a gelmiştim. Geçtiğimiz günlerde dualarımızla Peygamber Efendimize komşu olmaya uğurladığımız Sivas’ın şehidi Erkan Sakal’ı rahmetle minnetle anıyorum. Mekânı cennet olsun. Diğer şehidimiz Jandarma Binbaşı Ümit Çelik’i de rahmetle şükranla anıyorum. Mekânı cennet olsun. Sivas’ın bir asırlık sesi olan Aşık Veysel, “Uzun ince bir yoldayız gidiyoruz gündüz gece.” Yolumuz millete hizmet yolu. Gündüz gece bu yolda dur durak bilmeden yürümeye devam edeceğiz. Sivas’la bizim gönül bağımız ve yol arkadaşlığımız başkadır. Sivas size milletin adamının Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını getirdim. Sivas için akıl ve alın teri döküyoruz. Sivas bizi bilir, bize güvenir. Biz de Sivas’a güveniriz. Sivas benim memleketim. Sivas benim evim. Bugüne kadar Sivas’ın sizlerin hemşerilerimin yüzünü hiç kara çıkarmadık, bundan sonra da kara çıkarmayız.

Türkiye’nin bütün illerinde olduğu gibi Sivas’ta da yatırımlarla, hizmetlerle kalkınmaya devam ediyoruz. Bugüne kadar Sivas için yaptıklarımızı siz biliyorsunuz. Bakın şu Sivas’ın yollarına. Nereden nereye geldik. Aşık Veysel’in dediği o uzun ince yollar artık uzun duble yollar haline geldi. Şimdi Ankara’ya İstanbul’a Kayseri’ye Malatya’ya Erzincan’a çok daha konforlu ve rahat gidebiliyorsunuz. Sivas’a 80 yılda yapılan bölünmüş yol miktarı sadece 24 kilometre. AK Parti iktidarında bizim hükümetlerimiz döneminde tam bunun üzerine 729 kilometre yol yapıldı. 24 kilometre nere 729 kilometre nere. İşte AK Parti iktidarının farkı bu. Laf üstüne laf koyan değil, taş üstüne koyan iktidarız.

“YİĞİDOLARLA YOLA ÇIKANIN SIRTI YERE GELMEZ”

Yıldırım şöyle devam etti:

“Gölova bağlantı yolu, şehir geçişinin açılışını yapıyoruz. Akıncılar bağlantı yolunu da bölünmüş yol olarak tamamladık bu gün hizmete alıyoruz. Yine 192 konuttan oluşan Mega Kent projesinin ikinci kısmını da tamamladık ve modern şehrimiz Sivas’a kazandırıyoruz. Zara Hükümet konağını bitirdik açılışını yapıyoruz. 20 okulu kaplayan 321 derslik üç okulu içine alan biri 300 diğeri 200 kişili pansiyon kapasitesinde ve 1 adette öğrenci yurdunun açılışını bugün toplu olarak yapıyoruz. Ayrıca 1 adet 100 kişilik Divriği yurdunu hizmete alıyoruz. Yapılan ve bitirilen yatırımların tamamı 362 trilyon.

Hükümetimizin Sivas’a 15 yılda yaptığı yatırım 21,5 milyar lira katrilyon. Açılışını ve temel atmayı gerçekleştireceğimiz bu yatırımlarla Sivas bambaşka güzel olacak. Bu yatırımlarla Sivas bir ulaşım, turizm, eğitim, sağlık şehri haline geliyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de Türkiye için Sivas için daha iyisini daha güzelini yapmanın gayreti içerisinde olacağız. Çünkü Sivas Anadolu’dur, Anadolu Türkiye’dir. Yiğidolarla yola çıkanını sırtı yere gelmez.

Enerji santralleri üretime başladığında Sivas’ın iki katı kadar şehrin elektriği buradan yerli kaynaklardan üretilmiş olacak. 12 şehirde kurulacak tesislerle yerli elektriğimizi üreteceğiz. Tesis kurulacak bu 12 şehirden birisi de yiğidoların şehri Sivas’tır. Hayırlı uğurlu olsun. Bu yüzden milli ve yerli kaynaklara dayanan projeleri hayata geçiren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ı tebrik ediyorum.

Bugünlerde yeni bir devlet kuruluyor lafları yapılıyor. Hadi oradan. Türkiye 15 Temmuz’da darbecilere darbeyi vurdu, ezanlarımız susmadı bayraklarımız inmedi. 15 Temmuz’da Sivas’ın Meydanı Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlığı için, milletin bağımsızlığı için tek ses tek yürek oldu, darbecilere geçit vermedi. 15 Temmuz hain derbi girişiminde 250 şehit 2194 vatan evladı gazi oldu. Şimdi bu alçaklar teker teker hesap veriyorlar. Pensilvanya’daki terör baronunun elini ayağını öpen bu hainler, hala beyhude hayaller içerisindeler. Mahkemelerde tiyatro oynamaya devam ediyorlar ama boşuna uğraşmasınlar. Dün üst akıl emriyle gezi olaylarını başlatan 3. Havalimanını, Dünya’nın en büyük havalimanını durdurmaya çalışanlar, Türkiye’nin gelişmesini sağlayacak projeleri engellemeye çalışanlar bugün Pensilvanya’daki terörist elebaşını kullanıyorlar.”


POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA