DOLAR 28,9612 % 0.09
EURO 31,5317 % 0.1
STERLIN 36,7186 % -0.18
FRANG 33,2926 % 0.01
ALTIN 1.939,43 % 0,80
BITCOIN 1.171.379 2.914

“İki Amatör Derneğin Başarısı”

Yayınlanma Tarihi : Google News
“İki Amatör Derneğin Başarısı”

İsmail Dursun’un “İki Amatör Derneğin Başarısı” isimli köşe yazısı;

“İki Amatör Derneğin Başarısı”

Merhaba Dostlar, bugün sizlere bölgemizin ve ülkemizin amatör sporuna kurulduğundan bu yana 52 yıldır içerisinde bir çok başarılara imza atmış fakir bir mahalle gençlik kulübü olan Yüceyurtspor´dan,

Diğeri ise kısa süre de kurulup yöremizde müzik ve sanat alanında geniş bir yelpaze oluşturan Mavi Yel Değirmeni (Sanat) Derneğinden bahsetmek istiyorum.

Geçtiğimiz hafta Gazetemiz de kulübün Emektar As Başkanı Turhan Akbaş (Tulun) abimizle Yüceyurtspor´un dünden bugüne bazı paylaşımlarda bulunmuştum.

Kalkınmakta yöreler bölgesi olan Sivas gibi illerimizde biri amatör spor kulübüne karşılıksız hizmet etmesi her spor adamının veya yöneticinin emek vermesi kutsal görevlerden biri anlamına gelir.

Gittikçe zorlaşan ekonomik şartlar spor teşekküllerinin kapanmasına kadar uzanmıştır.

Bakıyorum birçok il takımı bırakın profesyonel ligi BAL liginden Amatör Lig´e düşüyorsa burada bir sıkıntı var demektir.

Hükümetin amatör spor kulüplerine sporcu yetiştirme ve özendirme adına (Sivas) yardım yapmadığı sürece,

Ayrıca spor kulüplerinin federasyonlara lige katılma lisans, tescil, vize parası adı altında para alındığı sürece, bu yöneticiler, antrenörler, profesyonel takımlara sporcu yetiştiremeyip böylece birer birer kapanmış olurlar.

Yüceyurtspor Kulübü Başkanı Refik Keneş, As Başkan Turhan Akbaş şunlara değiniyordu “Biz Belediyenin ve bazı duyarlı esnaf oda başkanları iş adamlarımız, eski sporcumuz ve yöneticilerimizinim sayesinde çok zorda olsa buralara kadar geldik diyorlar”

Sivas´ta birçok ilçe ve müessese takımlarını ligden çekmiş durumdalar 2018-2019 spor sezonu gelmeden yine çekilme olacağı endişelerim var.

Sivas´ın iktidara ve muhalefete mensup milletvekilleri bir araya gelip kulüplerin barınma ve yıkanma yer sorunlarını amatörlerin bir çatı altında barınabilmesi için bir sosyal kent projesini (çok katlı) hayata geçirmeleri lazım.

Gelecek yıllarda bu İmkânsızlıklar devam ederse Sivas´ın sporunu zor günler beklemektedir.

Değerli dostlar sanat ve spor yurttaşlarımızın daha çok yöneldiği vazgeçilmeyen bir olgu haline gelmiştir.

Birçok yönleriyle ele alarak yorumladığımız beğeniyle, izleyip gözlemlediğimiz sporla birlikte sanatı da daha çok değerlendirmemiz gerektiğine inanıyorum.

Çünkü insanların duygularını etkileyen spor görsel görünümü açısından da sanatımızı daha önemli, hale getiren siz dostlarımıza bu sanat ve sanatçılarımızın ihtiyaçları vardır.

Bilirsiniz Sanat müzikal anlamda “Ruhsal Güzelliği´´ geliştirmek için uğraşılan, paylaşılan Güzel sanatlardır.

Derneğin Emekçileri sanatta “bir olgu bir tutku” teorisinden yola çıkarak yaptıkları çalışmalarla verilen konser ve etkinliklerle koro şefi Vahit Döşkaya yönetiminde Cumhuriyet Üniversitesi kültür Merkezinde süper bir konser izlettiler bizlere.

Bu konsere Azerbaycan´ın ünlü sanatçısı Cavit Tebriz´inin de olması ayrı bir renk katmıştı, dikkatimi çeken iki konu vardı Üniversitenin Güzel sanatlar Akademisinden Eğitim amaçlıda olsa  ne bir  Dekanı nede bir yöneticisinin olmaması,

Diğeri ise basın kuruluşlarından arkadaşların ilgi göstermemesi, bürolarına servis edilmesine rağmen yer verilmemesine anlam veremedim. Bizde protokol haberciliği önde geldiği için. Fakat aşırı yağan yağmura rağmen o salonu tıka basa dolduran sanat ve müzik severlerden bir kısmının yer kalmadığından salonda beklemeleri çok dikkatimi çekmişti.

İki Amatör Derneği yöneticilerinin karşılaştıkları olumsuzluklara, zorluklara rağmen fedakârca yaptıkları çalışmalarıyla şehirde bir ivme yakalayarak sevenlerine bir heyecan ve coşku yaratmışlardır.

Yüceyurtspor´a birinci kümeye çıktığından dolayı, Mavi Yel Değirmeni sanat Derneği yönetici ve üyelerine başarılı çalışmalarından ve verdikleri konserleriyle adından söz ettirdikleri için eski (amatör anlam da az da olsa on yıl) bir Yerel Halk Müziği sanatçısı ve severi olarak Mavi Yel Değirmeni Derneği yönetici ve koroda görev yapan arkadaşlarımızı o güzel ses ve sunumlarından dolayı kendilerini tebrik ediyorum.

Geçtiğimiz gün Yüceyurtspor haberinde Esnaf Kefaletleri ve Kooperatifler Birliği Başkanı Yüksel Demirgil yerine Beşir Köksal ismi yazılmıştır. Okuyucu dostlarımdan özür dilerim.

Görüşmek dileğiyle efendim.

Bizim Sivas / İsmail Dursun


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.