hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Google News

Aşık Veysel Müzesi

Son Güncelleme :

30 Ocak 2017 - 12:22

Aşık Veysel Müzesi

Dünyaca ünlü halk ozanı Aşık Veysel’in Sivas’ta müzesi olduğunu biliyor muydunuz? Bu müze, Aşık Veysel’in gözlerini çiçek hastalığına kurban verdiği, sonra bir ağaç-adam, bir kuş-adam gibi tabiat makamında çalıp söylemeyi öğrendiği Şarkışla İlçesine bağlı Sivrialan Köyünde 1982’de kuruldu.

Aşık Veysel sağlığında ismi duyulup kırk vilayeti, köy enstitülerini gezdikten sonra “ben zaten gözlerimden mahrumum… Bütün hislerim kulaklarımda… Şehirde o gürültüler kulağımı kapatıyor…” deyip yine aynı köye dönmüş, şimdi müze olan bu evde ölmüştü.

1982 yılından beri zorluklarla da olsa ayakta kalmayı başaran Aşık Veysel Müzesi 2012 yılında nihayet hak ettiği ilgiye kavuşarak uluslararası bir projeyle yeniden düzenlendi. Avrupa Birliği-Türkiye Kültürlerarası Diyalog-Müzeler Hibe Programı kapsamında Sivas Müze Müdürlüğü tarafından yürütülen Müzeler Arası Kültür İttifakı Projesi’yle Aşık Veysel Müzesi’nin binası yenilendi ve sergi alanı yeni bir anlayışla, çevreye zarar vermeyen malzemelerle tekrar tasarlandı. Yine aynı proje dahilinde daha önce hiç görülmemiş radyo ve televizyon kayıtlarıyla Aşık Veysel’in hayatını konu alan bir belgesel hazırlandı. Hacı Mehmet Duranoğlu’nun yazıp yönettiği, “Aşık Veysel Belgeseli” İngilizce altyazı ve işaret dili seçenekleriyle müzenin ziyaretçileri tarafından seyredilebilecek. “Aşık Veysel Belgeseli” bunun yanı sıra Sivas Müzesi’nin bu projedeki ortağı olan İsveç’teki Synkadades Riksförbund SRF/Synskadades Müzesi’nde de düzenli olarak gösterilecek.

Kaynak: sivasmüzeleri.gov.tr

Büyük Sivas Haber
YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Büyük Sivas WhatsApp Grubuna Dahil Ol
Büyük Sivas Telegram Grubuna Dahil Ol