Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

Aşık ismeti Olarak Tanınan Abdülkadir Namlı’yı Kaybettik!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Aşık ismeti Olarak Tanınan Abdülkadir Namlı’yı Kaybettik!
2.400
04 Mart 2018 - 19:16

Sivas’ın söz ustası Aşık ismeti olarak tanınan Abdülkadir Namlı hakkın rahmetine kavuştu. CENAZESİ YARIN (5 MART 2018 PAZARTESİ GÜNÜ) ÖĞLE NAMAZINI TAKİBEN ULU CAMİ’DEN KALDIRILACAK ve YUKARI TEKKE MEZARLIĞINA DEFNEDİLECEKTİR.

Aşıklar diyarı olarak bilinen Sivas’ta, Aşık İsmeti mahlasıyla tanınan 84 yaşındaki Abdulkadir Namlı, hayatını kaybetti.

Bir süredir rahatsızlığı bulunan Aşık İsmeti, evinde akşam saatlerinde yaşamını yitirdi.

Aşık İsmeti’nin cenazesi yarın öğle vakti Sivas Ulu Cami’de kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

Sivas Valisi Davut Gül de sosyal medya hesabından Aşık İsmeti’nin vefatı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Sivas’ın bir söz ustasının daha ebedi aleme göç ettiğini belirten Gül, Aşık İsmeti’yi bir süre önce evinde ziyaret ettiğini anımsattı. Gül, mesajında, “Şiirleri, sözleri onun sürekli anılmasını sağlayacak. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesi, sevenleri ve halk edebiyatı dostlarına başsağlığı diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Abdulkadir Namlı, ”Sivas’ın en yaşlı aşığı” unvanıyla biliniyordu.(AA)

Aşık ismeti Kimdir?

Sivas’ın Kahyalı köyünde doğmuştur. ilbeyli yöresi şairlerindendir. Mustafa ve Servinaz’ın oğludur. Asıl adı Abdülkadir NAMLI’dır. Küçük yaşlarda iken zekasından dolayı çevresindekiler ismeti İnönü’ye benzetmiş, hatta ona İsmet denmeye başlanmıştır.

Takılan bu isim,zamanla asıl ismin yerini almıştır. Herhangi bir tahsill görmemiş ilk okul diplomasını okul dışından almıştır. Gazi olan babası 1945 yılında vefaat etmiştir. Bunun üzerine annesi Karapınar köyüne gidip daha gelmemiştir.

1951 yılında Aşık İsmeti Döndü hanımla evlenmiş bu evlilikten 6 sı kız 2 erkek 8 çocukları olmuştur. Sivas’ta TCDD’de çalışmıştır.1955 yılında asker olmuş, Askerlik hizmetini Isparta’da yapmıştır. 16-04 1979 da Emekli olmuştur.

Büyük Sivas Haber

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 05558981558