REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.


ARAYIN 05444331555

Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

“Analar Günü De Mi Be!”


“Analar Günü De Mi Be!”
Ömer Emir Doğan
Ömer Emir Doğan( omeremirdogan@buyuksivas.com )
Reklam Ver 05444331555
26 Mayıs 2019 - 16:20

Ömer Emir Doğan’ın “Analar Günü De Mi Be!” isimli köşe yazısı;

“Analar Günü De Mi Be!”

Dünyaya geliş sebebimiz, sevgilerini tarif etmekte kifayetsiz kaldığımız, fedakâr, cefakâr kelimelerinin tam karşılığı, karşılıksız sevginin, merhametin timsali analarımız var. Gözümüzde gönlümüzde öyle yücelerdeki yerleri, memleketimizi bile onların adıyla anar olmuşuz. “Ana-dolu”. (Bırakın siz Yunanca “Anatolia´dan geldiği ve “güneşin doğduğu yer” anlamında olduğunu.) Her ne kadar 1920‘lerden günümüze kadar “anne” biçiminde daha çok kullansak da “ana” daha içten, yürekten geliyorken, “anne” derken daha çok ağız ucunu kullanıyoruz.

Kıymetli okurlarım, bildiğiniz üzere Batı menşeili belirli gün ve hafta kutlamalarından hazzetmediğimi defâten yazmış, gerekçe olarak da Kapitalizmin bu ticari günleri vesilesiyle amacın mal satmak olduğunu, samimi olmadıklarını ifade etmiştim. Evet, her toplumun mensubu olduğu dininden, örfünden, kültüründen kaynağını alan birçok özel gün ve gecesi vardır ama kapitalizmin mübarek günü de gecesi de anası da babası da paradır. Bu genel kanıya rağmen hiç değilse “anneler günü” böyle değildir, sâfiyane duygularla kutlanmaya başlamıştır belki diye düşünmüştüm.Gerçekten böyle de başlamış diyebiliriz. Lâkin çok kısa bir sürede bir alış-veriş gününe dönüştürülmüş. Zaten; batılılar bir değeri anlamsızlaştırmak, yozlaştırmak istediklerinde, o değeri, o kıymeti sadece belirli günlere hapsederler ya da sonuç itibariyle bu belirli gün kutlamalarını dejenere eder, meta haline getirirler. Sözüm ona anneler gününü, anneleri yüceltmek için yola çıkmışlar ama gelinen noktada bu günün mucidi dahi yapılanlara dayanamamış.

Bu günün mucidi ABD´li Anna Jarvis adında bir öğretmendir. Jarvis 1902 yılında babası ölünce annesi ile beraber ABD´nin Philadelphia eyaletinde yaşamaya ve çalışmaya başlamıştır. Jarvis, yaklaşık üç yıl sonra da 9 Mayıs 1905´de annesini de kaybetmiştir. Bayan Jarvis, annesinin cenazesinden iki sene sonra Mayıs´ın ikinci pazarında yani annesinin ölüm yıldönümünde arkadaşlarını evine çağırmış, arkadaşlarına bu günün anneler günü olarak ülke çapında kutlanması fikrini öne sürmüş ve anneler günü ritüeli ilk olarak bu şekilde ortaya çıkmıştır. Jarvis´in bu fikri 1914 yılında Kongrenin de onayıyla Amerika çapında bir gelenek haline gelmiş, Amerika´nın önde gelen bir giysi tüccarı da finansal desteğini bu çalışmalarda esirgememiştir.

Anneler Günü´nün ilk kez kutlanması da Jarvis´in annesinin 20 yıl süresince haftalık dini dersler verdiğiGrafton´daki bir kilisede 10 Mayıs 1908´de gerçekleşmiştir. Bu kutlamaya 407 çocuk ve anneleri katılmıştır. Bayan Jarvis, her bir anneye ve çocuğa kendi annesinin en çok sevdiği çiçek olan karanfillerden birer tane hediye etmiştir. Ve o günden sonra da asaleti, şefkati ve sabrı ifade eden beyaz karanfil Amerika´da anneler gününün sembolü olmuştur.

Anneler Günü etkinlikleri sayesinde ülke genelinde tüm çiçekçiler ciddi miktarda beyaz karanfil satmaya başlayınca Anna´nın etkinliğine de ekonomik destek sundular. Hatta çiçek firmaları ticari kaygıları sebebiyle sağ olan anneleri anmak için renkli, hayatını kaybeden anneleri anmak için beyaz çiçekler takmayı bile önerdi. 1920´li yıllarda Anneler Günü´nün ticari bir hale geldiğini gören Anna, bağışları geri çevirmeye ve insanları hediye almamaya teşvik etmeye başladı. Çiçekçileri, tebrik kartı üreticilerini ve konfeksiyon endüstrisini ‘şarlatan´, ‘çete´, ‘korsan´ gibi sıfatlarla lanetledi. Anneler Günü ismini kullanarak çiçek satan firmalara telif davası açan Anna, bu firmalardan gelen ortaklık tekliflerine daha da sinirlenerek tepki verdi. Anna Jarvin´e göre, Anneler Günü´nü kutlamak için yapılması gereken şey, anneyi ziyaret etmek ya da ona uzunca bir mektup yazmaktı.

Anneler Günü kutlamalarını çıkarları için kullanan herkese karşı savaş açan Anna, Eleanor Roosevelt aleyhine dahi konuşmalar yaptı. Anneler Günü´nün yürürlükten kaldırılması için imza toplama faaliyetleri başlattı ve son günlerini bu uğurda harcadı. 1948 yılında hayatını kaybeden Anna, son günlerini Marshall Square adındaki bir huzurevinde geçirdi. Mal varlığını davası uğruna harcayan ve son günlerinde yoksullukla mücadele eden Anna, bakım masraflarını kendisine müteşekkir olan bir grup çiçekçinin ödediğini de asla öğrenmedi…

Bununla birlikte; Bugün alışageldiğimiz “anneler günü” anlamında olmasa da anneler için yapılan kutlamaların Sümerlere dek dayandırılabildiği, bu geleneğin Antik Yunanlıların Yunan mitolojisindeki tanrı ve tanrıçaların annesi olarak bilinen Rhea tanrıçasının onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başladığından da bahsedilir. Daha yakın tarihlere uzanacak olursak, günümüzden birkaç yüzyıl önce 1600′lü yıllarda İngilizler arasında “mothering sunday” adı ile, lent döneminin 4. Pazar günü kutlamalar yapılmaya başlandı. Hatta biraz da hristiyan aleminin yortu geleneğinin etkisiyle olsa gerek “mothering cake” adını verdikleri bir tür pasta götürme adeti yerleşmişti. Hristiyanlığın Avrupa´da yaygınlaşmasından sonra bu kutlama, onlara hayat veren ve kötülüklerden koruyan ruhani bir güç sayılan“Anneler Kilisesi” ni onurlandırmak amacıyla değişti. Zamanla kilise festivali Anneler pazarı kutlamaları ile birleşerek, beraber kutlanmaya başlandı.

Ülkemizde de Anneler Günü´nün resmi kabulü Türk Kadınlar Birliği´nin özel girişimi ve önerisi ile gerçekleştirilmiştir. 1955 yılından itibaren her yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü “Anneler Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır.

İşe bakar mısınız, bu Kapitalistler analarımız üzerinden bile duygularımızı sömürüyorlar iyi mi… Bir söz vardır: bunlar “analarını boyar; babalarına satarlar” diye. Aynen öyle işte. Biz de “Cennet anaların ayakları altındadır” diyerek, gâvur icadı bir gün ile İslam arasında bir ünsiyet kurmaya çalışıyoruz.  İslam; anneleri yılda bir kez hatırlamayı yasaklar, her gün anmayı, yanında olmayı, ihtiyaçlarını karşılamayı, onlara “öff” bile dememeyi emreder.

Es-selam.

Not: Anneler Günü Hakkında geniş bilgi için bakınız:

1)www.tarihiolaylar.com/tarihi-olaylar-detay.php?

2)https://listelist.com/anneler-gununun-mucidi-anna-jarvisi

3)www.dersimiz.com/bilimsel/anneler-gunu-nasil-ortaya-cikti-609


buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - buyuksivashaber@gmail.com