Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

CHP’li Karasu’dan 4 Eylül Sivas Kongresi mesajı

CHP’li Karasu’dan 4 Eylül Sivas Kongresi mesajı
5352
03 Eylül 2020 - 12:55

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Sivas Kongresi’nin 101. yıl dönümü vesilesiyle bir mesaj yayımladı.

CHP’li Karasu’dan 4 Eylül Sivas Kongresi mesajı

Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının Samsun’dan başlattıkları ulusal kurtuluş mücadelesinin en önemli noktasının Sivas Kongresi olduğunu belirten Karasu, “Sivas’ta alınan kararlarla birlikte cumhuriyetin temelleri atılmıştır. Manda ve himaye fikrinin kesin olarak reddedildiği, ‘Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, parçalanamaz’ kararının çıktığı Sivas kongresi, 101 yıl önce işgal altında olan topraklarımıza güneş gibi doğmuştur” dedi.

Sivas’ın milli mücadeleye 108 gün ev sahipliği yaptığını hatırlatan Karasu, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 2 Eylül’den 18 Aralık’a kadar milli mücadeleyi Sivas’tan yönetmiş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş çalışmalarını başlatmış, Sivas’ı direnişin başkenti yapmıştır. Bu bağlamda Sivas, cumhuriyetin temellerinin atıldığı kenttir. Bu gururu bugün tüm Sivaslılar olarak coşkuyla yaşamaya devam ediyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Sivas Kongresi’nde alınan kararların bugün dahi güncel olduğunu kaydeden Karasu, “Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının emperyalist işgale ve Saray’a karşı başlattığı mücadele ruhu, bugün tüm Sivaslıların göğsünde taşıdığı bir cevherdir. 101 yıl önce olduğu gibi bugün de emperyalistlere ve Saray sevdalılarına karşı mücadeleyi, Sivas Kongresi’nin ve Kuvayi Milliye’nin anlamını bilen herkes gibi bizler de büyük bir kararlılıkla sürdürüyoruz’’ dedi.

Sivas Kongresi’nin aynı zamanda Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilk kongresi olduğunun da altını çizen Karasu, “Cumhuriyet Halk Partisi işgal şartlarında milletin bağrından doğmuş, onun bağımsızlık ve istiklal azmi neticesinde kurulmuştur. Bugün Cumhuriyet Halk Partisi’nin her bir neferi milletimizin sesi ve temsilcisi olmaya devam etmektedir” şeklinde konuştu.

Karasu mesajına şu sözlerle son verdi:

“Bu duygu ve düşüncelerle 4 Eylül Sivas Kongresi’nin 101. yıl dönümünde başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm milli mücadele kahramanlarımızı ve aziz şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum.

Büyük Sivas Haber


buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]