Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler


BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

TSO Başkanından 4 Eylül Sivas Kongresi 101.yıldönümü mesajı

TSO Başkanından 4 Eylül Sivas Kongresi 101.yıldönümü mesajı
Fatmanur Akkişi
Fatmanur Akkişi( [email protected] )
02 Eylül 2020 - 10:37

Sivas Kongresi’nin Türkiye Cumhuriyeti tarihinde önemli bir dönüm noktası olduğuna vurgu yapan Başkan Eken, “Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı 4 Eylül Sivas Kongresi; ulusal bağımsızlık mücadelemizin de en önemli kilometre taşlarından biri olmuştur. Sivas Kongresi kararlarıyla, Türk Ulusu’nun, kendisiyle ilgili kararları, ancak kendisinin verebileceğinin altı bir kez daha çizilmiştir. Sivas Kongresi’nin 101. yıldönümünü gururla yaşıyoruz” dedi.

TSO Başkanından 4 Eylül Sivas Kongresi 101.yıldönümü mesajı

Eken sözlerini şu şekilde sürdürdü: “19 Mayıs 1919’da başlayan ve 7 gün süren Sivas Kongresi ardından da 23 Nisan 1920’de açılan TBMM’nin bir anlamda provası yapılmıştır.

Türk Ulusu, Sivas’ta dayanışma içerisinde kendine yeniden güven duymayı öğrenmiştir. Aynı amaç doğrultusunda birbirine sımsıkı sarılarak, başarabilme inancını tazelemiştir.

Bu Kongre’de, Mustafa Kemal’in “Ya İstiklal, Ya Ölüm” anlayışı kayıtsız şartsız benimsenmiş; millet iradesine dayalı bağımsız, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmıştır.

Sivas Kongresi kararlarıyla, Türk Ulusu’nun, kendisiyle ilgili kararları, ancak kendisinin verebileceğinin altı bir kez daha çizilmiştir. Bu kararlar ile ayrıca, vatanın bölünmez bir bütün olduğu, milli iradenin hakim kılınacağı, manda ve himayenin kabul edilemeyeceği tüm dünyaya ilan edilmiştir.

Büyük Önderin yeni devletin temellerini Sivas’ta atması bir tesadüf değildir. Sivas’ımız, gerek coğrafyası, gerekse insanları açısından çok özel bir şehirdir. Sivas halkı üzerine almış olduğu misyonu layıkıyla yerine getirmiş, o günden bugüne kadar Cumhuriyet’e, Atatürk ilke ve inkılaplarına olan bağlılıklarını hep göstermiştir.

Böylesine önemli bir Kongreye ev sahipliği yapan Sivas; Milli Mücadelemize sağladığı büyük katkının haklı gurur ve şerefini 101 yıldır yaşamaktadır.

Tarih ve kültürel mirasların zenginliğiyle geçmişten geleceğe ışık tutan bir ilde yaşadığımız için kendimizi çok şanslı görüyoruz.

Medeniyetlere beşiklik etmiş ve adı Cumhuriyet ile özdeşleşmiş, hoşgörünün, sevginin, saygının, insani değerlerin ve kültürlerin harmanlandığı, sazıyla sözün en güzelinin söylendiği Sivas’ımızda; Türkiye gibi sürekli ileri gitmek zorundadır.

Nasıl ki; Kurtuluş Savaşı Sivas’ta başlayıp, tüm ulusa yayıldıysa, ekonomik kalkınmanın savaşı da Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas’ımızdan başlayarak, dalga dalga tüm ulusumuza yayılacaktır.

Ülkemize karşı yapılmaya çalışılan tüm siyasi, askeri ve ekonomik darbe girişimleri başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Çünkü 4 Eylül ruhu halen canlıdır ve ülkemizi kuşatmıştır.

Türk Milletinin kendi kaderini belirleme kararını aldığı 4 Eylül 1919’da gerçekleşen Sivas Kongresi’nin 101. yıldönümünde, bugüne kadar milli ve manevi değerlerinden asla taviz vermeyen Sivas ve Sivaslılar, 101 yıl önceki şevk ve heyecanı ebediyete kadar yaşatmaya kararlıdır.

Bu duygu ve düşüncelerimizle Cumhuriyetin meşalesinin yandığı Sivas’tan Atatürk’ün ortaya koyduğu kalkınmış ve müreffeh bir Türkiye için tüm gücümüzle çalışacağız.

Kongrenin 101. Yılını kutluyor, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kongre heyetini ve ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyoruz.“

Büyük Sivas Haber


buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]