Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

30 Ağustos Zafer Bayramı

30 Ağustos Zafer Bayramı
Okan Çelik
Okan Çelik( [email protected] )
30 Ağustos 2020 - 13:50

Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yapılan 30 Ağustos Büyük Taarruz milletimizin de büyük fedakarlıklarıyla ve canları pahasına ülkelerini korumaları sonucunda tarihi bir zafer olarak kabul edilmiştir.

30 Ağustos Zafer Bayramı

Sakarya Meydan Muharebesi

Yunanlıların Anadolu içerisinde ilerlemesi sonucunda ülkede büyük yankılar uyanmaya başlamıştır. O dönemde Mustafa Kemal’e karşı olanlar, elde edilen yenilgiyi ona bağlarken; Mustafa Kemal’e inananlar, bu işin altından yalnızca onun kalkabileceğinin farkındaydılar.

İnönü Muharebesi, Yunanlıları yıldırmaya yetmemiştir. Yunanlılar tekrar gücünü toplayarak büyük bir taarruza hazırlanırlar ve 10 Temmuz’da harekete geçmeleri üzerine attıkları adımlar başarılı olmaya başlar. Türk ordusuna Eskişehir ve Kütahya üzerinden yenilgiye uğratmayı başarırlar. Yunan ordusu ve Türk ordusu teçhizat ve donanım bakımından karşılaştırıldığında, Yunan ordusu oldukça şanslı durumda görülmüştür.

Meclis’te Mustafa Kemal Atatürk’ün, ordunun başına geçmesi isteniyordu ama Mustafa Kemal Atatürk’ün bu isteği yerine getirmesi için bir şartı vardı; TBMM’nin yetkilerini kullanmak. Bunun üzerine 5 Ağustos’ta Atatürk başkumandan seçildi ve 3 ay boyunca tüm yetkiler devredildi. Hızlıca alınan bir karar sonucunda ülkede Tekalif-i Milliye Emirleri yayımlandı.

Türk milletinin, Başkomutanı’na ve ordusuna verdiği destek asla sona ermedi, yayımlanan bu emirler, imkanlar el verdiğince seferberlik derecesinde yerine getirildi. İmkanlar Yunanlılardan taraftı, ama Türk ordusunun azmi, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün ileri görüşlülüğü bütün savaşın seyrini değiştirdi.

Büyük Sivas Haber


buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]