DOLAR 31,3630 % 0.41
EURO 33,9476 % 0.22
STERLIN 39,6336 % 0.2
FRANG 35,3346 % 0.01
ALTIN 2.068,87 % 0,78
BITCOIN 1.971.499 0.151

Yerel Mecliste 2 Temmuz Olayları ile İlgili Açıklamalar Yapıldı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Yerel Mecliste 2 Temmuz Olayları ile İlgili Açıklamalar Yapıldı

İl Genel Meclisi’nin Temmuz ayı 5. Oturumunda 2 Temmuz olayları ile ilgili açıklamalar yapıldı.

Yerel Mecliste 2 Temmuz Olayları ile İlgili Açıklamalar Yapıldı

Ek önergelerin gündeme alınması noktasında yapılan oylamanın ardından gündem dışı söz alarak 2 Temmuz olaylarını ele alan Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclis Üyesi Sadık Güller, 2 Temmuz olayları ile ilgili Sivaslıların ilgilisinin olmadığını ancak olayın faturasının Sivas’a kesildiğini söyledi.

İlk olarak söz alan Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclis Üyesi Sadık Güller, “Bizler bu topraklarda yaşadığımız sürece kardeşçe yaşamımızı dürdüreceğiz. İl Genel Meclisi Başkanından bu konuda geçtiğimiz günlerde söz istedim vermedi. Meclis Başkanı ve üyeleri olarak 2 Temmuz ve terörü bu çatı altında lanetlememiz gerektiğini düşünüyorum. Bu olayın faturasını Sivaslılar ödememeli. Geçmiş yıllarda mezhep ayrılıkları nedeniyle insanları birbirine düşürdüler. Çok şükür ki başaramadılar. Ancak ben Meclis Başkanı ve Grupbaşkan vekillerinden 2 Temmuz ile ilgili açıklama beklerdim. Bu olayı Sivas halkı yapmadı ancak olayın faturası Sivas halkına kesiliyor” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

“2 TEMMUZ OLAYLARINI FAZLA DİLLENDİRMENİN ANLAMI YOK”

Milliyetçi Hareket Partisi Grup başkanvekili Bekir Tanyıldız ise, 2 Temmuz olaylarının geride kaldığını söyledi.CHP’li Sadık Güller’in bu konuda grup başkanvekillerinden açıklama beklediğini beyan ettiğini aktaran Tanyıldız, “Pazartesi günü toplantıya geldik. 2 Temmuz’da zaten program vardı. Cuma günü söz verildiği için gündem dışı konuştuk. 2 Temmuz’u tabiki kınıyoruz. Yananlardanmısın? Yakanlardanmısın? Diye sorulduğunda hep yananlardanım demişimdir. Başbağlarda ve burada ölen insanlara Allah’tan rajmet diliyorum. Bu konuyu sürekli dillendirmenin de hiç iyi bir şey olmadığını ifade etmek istiyorum” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

“2 TEMMUZ NEDEN MEDYATİK HALE GETİRİLİYOR”

CHP’li gurubun ardından söz alan AK Parti Grup başkanvekili Abdulkadir Demirel, “2 Temmuz olaylarını yapanlar Sivaslılar değildi. Bugünde bakıyoruz 2 Temmuz olaylarını ısıtıp karşımıza getirenler yine Sivaslı değiller. Sivas’ın dışından otobüslerle geliyorlar. Hiç tanımadığımız kişiler olayları karşımıza getiriyorlar. Ama leke Sivasın ve Sivas insanının. Bu da yetmiyor yakanlardan mısınız yananlardan mısınız gibi söylemlerle karşı karşıya kalıyoruz. Sivaslının içi yanıyor. Bu olayı kutlayacaksak veya matemini yaşayacaksak bunu Sivaslılar olarak yapmalıyız” dedi.

2 Temmuz olaylarını medyatik bir hale neden getirildiğine de anlam veremediklerini aktaran Demirel, “Bu yarayı neden sürekli 2 Temmuz’da kaşıyoruz. Niye Başbağları sürekli medyatik yapmıyoruz? Bundan 10 sene donra yapılmak istenen şeylerin acaba günümüzde zemini mi yapılıyor? Sürekli aynı yere bir tohum ekiliyor. Bu millet bu olayın yıllardır cefasını çekti. Aynı zamanda bu millet kendisine karşı kurulan tuzakları da boşa çıkartmasını biliyor. Bu olayların hepsini örterek geleceğe daha adaletli ve demokratik bir şekilde gidelim” ifadelerini kullandı. (Memleket)

Büyük Sivas Haber


YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.