Büyük Sivas Haber | Sivas Haberleri | Haberler | Güncel Yerel Haberler

BU ALANA GÜNLÜK 50 TL'DEN SİZDE REKLAM VERİRSENİZ SİZİ DE GÜNLÜK 100.000 KİŞİ GÖRÜR - ARAYIN : 0544 433 15 55

12 Eylül Yıl Dönümünde DP Genel Başkanı Açıklamada Bulundu

12 Eylül Yıl Dönümünde DP Genel Başkanı Açıklamada Bulundu
Fatmanur Akkişi
Fatmanur Akkişi( [email protected] )
12 Eylül 2020 - 21:58

“Uygulayıcıları, sorumluları öldü; lakin uygulamaları ve sorunları ile 12 Eylül yaşamaya devam ediyor.”

12 Eylül Yıl Dönümünde DP Genel Başkanı Açıklamada Bulundu

Genel Başkan Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, 12 Eylül Darbesinin 39. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Uysal, “12 Eylül’de seçilmiş hükümetin Başbakanı olarak darbecilerin ilk hedefi olmuş Adalet Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel’i ve ahirete intikal etmiş tüm demokrasi taraftarlarını rahmetle anıyorum” dedi. Uygulamaları ve sorunları ile 12 Eylül zihniyetinin hala yaşamaya devam ettiğini ifade eden Genel Başkan Gültekin Uysal, yaptığı yazılı açıklamada şu görüşleri dile getirdi:

“12 Eylül ile sahip oldukları gücü tahsis edenler, darbeleri lanetlemekte ve bunu fırsat bilmekte de pek mahirler”“12 Eylül kurumları, hürriyetlere karşı tavrı, kanun ve nizamı, zihniyeti ile yaşıyor. Maalesef 12 Eylül’ün ruhu “aramızda”.Hak ve hürriyetleri gasp eden, bin bir emekle elde edilmiş demokratik kazanımları iç eden bir düzen…

Yaşattığı acılar ve sosyal travma sonrası ortaya çıkan fırsatlar ve bu fırsatları kendi gücünü tahkim etmek adına değerlendirmeyen siyasi anlayışlar…

Milletimizi, devletimizi, sosyal servetimiz ve siyasal sermayemizi tahkir eden 12 Eylül’ü, bugün sahip oldukları gücü tahsis eden bir “lütuf” olarak görenler, darbeleri lanetlemekte olduğu gibi fırsat bilmekte de mahirler.Darbeleri hassaten lanetlemenin yolu, yok ettiği hak ve hürriyetleri, alt üst ettiği sosyal ve siyasal düzeni önce tesis etmek, sonra ise gelişmesi için gayret göstermektir.Geldiğimiz noktada 12 Eylül’ün aldıklarını yerine koymak şöyle dursun, darbecilerin dahi “biz bunu nasıl düşünemedik” diyebilecekleri bir baskı, bir hürriyet karşıtı mücadele ile karşı karşıyayız.

“Bilin ki bu düzen de değişecek!”Çok az şey değişti!12 Eylül’de duvarlara yazılan yazılara ceza verilirken bugün cezalar kaldı, duvarlar değişti.Sansür kaldı, getirilen mecralar değişti.Vesayet kaldı, yapanlar değiştiMeclis kaldı, yetkileri(!) değişti.Demokrasinin adı kaldı, mahiyeti değişti12 Eylül’ün anlayışı kaldı, isimler değişti.Bilin ki bu düzen de değişecek!Bu ülkeye gerçekten demokrasi gelecek.Hürriyetçi demokratların mücadelesi devam edecek.Öyle kuru kuruya değil demokrasiye sahip çıkarak, demokrasiyi savunarak 27 Mayıslara, 12 Eylüllere, 28 Şubatlara, 15 Temmuzlara lanet ediyoruz.

“Daha fazla hürriyet, daha güçlü demokrasi” dediği için darbelere muhatap olmuş, darbelerin mağduriyetini gerçekten yaşamış Demokrat geleneğin temsilcilerini,12 Eylül’de seçilmiş hükümetin Başbakanı olarak darbecilerin ilk hedefi olmuş Adalet Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel’i ve ahirete intikal etmiş tüm demokrasi taraftarlarını rahmetle anıyorum.”

Büyük Sivas Haber


buyuksivas.com "Basın Meslek İlkelerine" Uyar. AA ve İHA Abonesidir. Telefon : 0346 221 00 60 WhatsApp : 0555 898 15 58 - [email protected]